En Sıcak Konular

Sağlıkta üniversiteli olmayan kalmayacak

17 Temmuz 2013 11:22 tsi
Sağlık Bakanlığı, hizmet sunumunda görev yapan personelin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesine yükselmesi için iki üniversite ile protokol imzaladı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde birçok adım atıldığını şimdi de alana hizmet veren tüm sağlık çalışanlarına lisanslarını tamamlama için fırsat oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu amaçla Atatürk ve 19 Mayıs Üniversiteleri ile Sağlık Bakanlığı arasında protokol imzalandığını aktaran Şencan, şunları kaydetti:

"Bunu, daha önce hemşirelik ve ebelik için gerçekleştirdik. Buna başvuran sağlıkçılar, lisanslarını tamamladı. Lisans tamamlama sürecinde Bakanlığımız bu kişilere hem staj hem de izin konusunda imkan sağladı. Yeni süreçte, hemşire ve ebelerin dışında da labaratuvar teknisyeninden tutun tüm sağlık mensuplarının lisans tamamlamasına fırsat  oluşturmak istiyoruz.

Bunun için üniversitelerle uzaktan eğitim ve açık eğitim olmak üzere iki modülü görüştük. Üniversiteler de bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Lisans için gerekli hazırlıkların tamamlandığı üniversitelerde bu yıl eğitim alma imkanı olabilecek. Protokol yapmak isteyen tüm üniversitelerle işbirliğine hazırız. 

 Lisanslarını tamamlamak isteyen sağlık personeline, okula devam, sınav gibi durumlar için mesai saatlerinde esneklik sağlayacağız. Bitiren personele, ilgili branşlarına uygun staj imkanı vereceğiz."

"Lisans tamamlayacak yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı mevcut"

Yükseköğretim kurumlarında ilgili bölümlerin açılması gerektiğinin altını çizen Şencan, bununla ilgili çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Şencan, bunun tek seferlik bir imkan olmayacağını, sürekliliğinin sağlanacağını da belirterek, "Şu anda lisans tamamlayacak yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı mevcut" ifadesini kullandı.

 

Bu haber 479 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  24,609 µs