En Sıcak Konular

İsrail'i kim dövüyor?

17 Temmuz 2013 10:35 tsi
İsrail'i kim dövüyor? Bir şeyler oluyor...

iyibilgi Ankara

Mısır darbesinin ardından İsrail’in bölge politikalarındaki sıkışıklığının daha rahatladığı görülüyor. Keza, Suriye konusunda da manevra alanının genişlediği ve tabii en önemlisi Kahire-Ankara aksının bozulmasından mutlu olduğu da bir reel-politik gerçek.

Kısaca, ABD’deki Obama yönetiminin ikinci döneminde Tel Aviv’in daha rahat nefes aldığı söylenebilir!

Washington’un Suriye ve Mısır meselelerine bakışı en azından bölgenin diğer ülkeleri tarafından artık daha “anlaşılır” ise de, Ortadoğu’nun kökleşmiş ve diğer sorunlarını da besleyen “İsrail-Filistin” sorununa ABD’nin yaklaşımı, İsrail açısından yeni bir çatışma alanı yaratıyor gibi.

Amerikan yönetimi bu sorunun aşılmasında ağırlığını özellikle Dışişleri Bakanı John Kerry eliyle koyuyor ve Başkan Obama’nın yüksek arzularını da bölgeye taşıyor ama bu işin “iyi polis” tarafı.
İsrail’i ikna etmek için bir de “kötü polis” gerekiyor. Son 24 saat içinde iki “minik” haber Türk kamuoyunun hiç ilgisini çekmeden kayıp gitti.

Bunlardan biri; “Amerikan parlamentosu Kongre’nin her iki kanadında da ciddi destek toplayan birer yasa taslağı, İsrail’i ülkenin tek “büyük stratejik ortağı” ilan etmeyi hedefliyor” spotunu taşıyordu.
İsrail ve İngiltere, ABD’nin dünya üzerinde en öncelikle “arkadaşlarını” oluşturuyor ve bunu bilmeyen yok. Ancak bu tasarı İsrail’i tamamen başka bir yere ve “tek başına” oturtuyor.. “Tek büyük stratejik ortak”!

Bu yasa iki meclisli ABD Kongresi’nin çoğunlunu arıyor şu sıralar ve ilerleme de kaydetmiş durumda. Beyaz Saray’ın bu konudaki tutumu, politik algısı dünyaya tam yansımış değil. Ama konu önemli.

İkinci haber ise tam tersi: “Avrupa Birliği, İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze ve Golan Tepeleri’nde Avrupa fonlarının kullanılmasını yasakladı.”

Hemen önümüzdeki yıl hayata geçecek yasak, İsrail tarafından ‘deprem’ olarak nitelendiriliyor. Üstelik, meşhur İsrail lobisi uğraşmasına rağmen bu kararı engelleyebilmiş değil. Bu da ABD desteğinin olmadığı anlamına geliyor!

Böylece İsrail, “2014’ten itibaren AB ya da herhangi bir üye ülke ile anlaşma imzalamak durumunda kaldığında işgal toprakları ile işgal topraklarında inşa edilen yerleşim birimlerinin İsrail’in parçası olmadığını yazılı olarak ifade etmek mecburiyetinde kalacak. Fonlardan faydalanacak İsrailli kurumlar, paranın işgal topraklarında kullanılmayacağına dair bir anlaşma imzalayacak.”

Çok açık ki bu Avrupa Birliği kararı, ABD’nin Filistin-İsrail sorununda elini güçlendirmek için dizayn edilmiş bir hukuku aba. Ancak bu durum, ABD meclislerinde ilerleyen diğer kanunun dengeleri konusuna nasıl bakılacağını baştan düşünmeyi gerektiriyor! Özellikle Obama açısından.

www.iyibilgi.comBu haber 3,980 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,471 µs