En Sıcak Konular

İlk fotosu yayınlandı

12 Temmuz 2013 18:18 tsi
İlk fotosu yayınlandı Rusya’nın başkenti Moskova’da Şeremetyova Havalimanı’da transit bölgede kalan CIA eski çalışanı Edward Snowden, yerli ve yabancı 13 insan hakları temsilcisi ile bir araya geldi.

Snowden Rusya’da kalmak istediğini belirtirken, ABD ile ilişkilerine zarar vermek istemediğini de vurguladı.

İnsan hakları gözlemcisi Tanya Lokşina, toplantıda çektiği fotoğrafı Twitter’dan paylaştı. Snowden’in yanıbaşında WikiLeaks aktivistlerinden Sarah Harrison’un oturması dikkat çekiyor. Lokşina, Snowden’in Rusya’dan siyasi sığınma talep etmeye karar verdiğini açıkladı.

Şeremetyova Havalimanı sözcüsü Anna Zaharenkova, sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan 13 kişilik bir heyetin transit bölgede oluşturulan özel alanda Snowden'le görüştüğünü söyledi.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Snowden’in ABD aleyhine çalışmamak şartıyla Rusya’da kalabileceği yönündeki kararlarını hatırlattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, CIA eski çalışanı ile Rus istihbaratının herhangi bir çalışma içinde bulunmadığını, ABD aleyhine çalışmamak kaydıyla Snowden’in Rusya’da kalabileceğini belirtmişti.

Rus avukat Vyaçıslav Nikonov, Snowden’in Moskova’nın ortaya koyduğu ABD çıkarlarına zarar vermeme ön şartını kabul ettiğini açıkladı. Snowden’in vatansever olduğunu ve ABD’nin çıkarlarına zarar vermeyi düşünmediğini kaydeden Nikonov, bunun Moskova’nın onayını almak için önemli bir garanti olduğunu vurguladı.

Sivil toplum örgütü temsilcileri görüşme sonrası yaptıkları açıklamada Snowden’in Rusya’da özgürce hareket etmek istediğini kendisine ilettiklerini söyledi. Değerlendirmede, “O özgürce hareket edebilmek için Rusya’dan siyasi sığınmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Havalimanında her şeyin güzel olduğunu ve herhangi bir sorunu olmadığını belirtti. Tek sorun özgürce hareket edememesi.” bilgisi aktarıldı.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, CIA eski çalışanının sınır dışı edilmemesi yönündeki kararının çok doğru olduğunu belirtti. Bazı şeylerin kısa vadede elde edilecek karlardan daha önemli olduğunu hatırlatan Snowden, “Eğer Snowden, Rusya’ya siyasi sığınma için başvurursa, bu talep değerlendirilir. Rusya Devlet Başkanı Putin, Snowden’in siyasi sığınma hakkı alabilmesi için ABD aleyhine çalışmalarını durdurmasını istemişti. Bu durum halen geçerli, bunun dışında Rusya yönetimi bir başka açıklama yapmadı.” dedi.

cihan

 

Bu haber 1,028 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,120 µs