En Sıcak Konular

'Binlerce tutuklu var'

12 Temmuz 2013 13:28 tsi
İHH Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Sönmez, Mısır'da iletişim hakkının kısıtlandığını, haksız yere tutuklanmış binlerce insan bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de faaliyet gösteren İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi, Mısır ordusunun yönetime el koymasının ardından "Darbe karşıtlarının" günlerdir eylemlerini sürdürdüğü başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda binlerce kişiye iftariyelik dağıtıyor.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Danışmanı Avukat Gülden Sönmez, AA muhabirine, "Mısırlılar, 'eğer insan hakları varsa uluslararası kuruluşların bizim haklarımıza da sahip çıkması gerekir' diyor" şeklinde konuştu.

"Askerlerin namlulaları halka yöneltilmiş durumda"

Göstericilerin, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde ordunun halka ateş açması sonucu yaşanan "katliam"dan sonra bunun tekrarlanması korkusu yaşadığını söyleyen Sönmez, şöyle devam etti:

"Buradaki insanların iletişim hakları kısıtlanmış durumda. Hala yayın yapması yasaklanmış medya kuruluşları var. İnsan hakları örgütlerine sesleniyoruz. Haksız yere tutuklanmış binlerce insan var. Askerlerin namluları halka yöneltilmiş durumda."

Sönmez, meydanlarda sadece Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyelerinin değil, 25 Ocak Devrimi sırasında darbelere karşı durmuş muhaliflerin de ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek verdiğini dile getirdi.

"Mısır'da darbeyi haklı kılacak neden yoktu"


İHH İnsani Diplomasi Koordinatörü İzzet Şahin de "Mısır'da, Türkiye'nin yabancı olmadığı askeri darbe sürecinin" yaşandığını ifade ederek, "Mısır'da darbeyi haklı kılacak neden yoktu. Zaten darbe hiçbir zaman haklı yere yapılmış olamaz. Hali hazırda tüm grupların istişare içinde oldukları bir yönetim vardı" dedi.

aa

Bu haber 586 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,114 µs