En Sıcak Konular

''7 gün direnin darbe hazır''

12 Temmuz 2013 09:36 tsi
''7 gün direnin darbe hazır'' Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye karşı düzenlenen darbenin perdesi aralanıyor.

Mısır’da askeri darbeye giden süreçte sokaklara dökülen gruplara ABD’nin milyonlarca dolar fon akıttığı ortaya çıktı. Darbeyi yönlendiren en önemli muhalif liderlerden Saaddettin İbrahim de Amerikalıların “1 hafta sokakta kalırsanız iktidara karşı politikamızı değiştiririz” diyerek göstericileri darbeye teşvik ettiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye karşı düzenlenen darbenin perdesi aralanıyor. Darbe için ABD’den Mursi karşıtı gruplara milyonlarca dolar fon aktarıldığı ortaya çıkarken, darbeyi örgütleyen gençlik harketi de Mübarek yanlısı hakimlerin yönlendirdiği ortaya çıktı. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; ABD’nin göstericilere ‘1 hafta sokaklarda kalın politikamızı değiştirelim’ dediği de ortaya çıktı.

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile demokrasiyi geliştirme programları adı altında Mısır’da Mursi karşıtı gruplara kaynak aktardığı ortaya çıktı. Obama Yönetimi’nin   İslamcıların yükselmesini dengelemek için  Washington yanlısı laik gruplara ‘demokrasi yardımı’ adı altında kaynak aktarmış. Operasyonun Demokrasi Bürosu, Ortadoğu Ortaklık İnisiyatifi ve Ulusal Demokrasi Vakfı gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştiği,  bu programlarla ABD’nin Ortadoğu’da yıllık 390 milyon dolarının demokrasi yardımı adı altında 1.4 milyar dolar harcama yaptığı belirtiliyor.

Polisler de para aldı

ABD’den  para alanlar arasında daha önce polis teşkilatında üst düzey görev yapmış, halen şiddeti savunan Ömer Afif Süleyman’ın adı geçiyor.  ‘İnsan Hakları’ adlı bir dernek üzerinden para aktarılan Süleyman’ın, Mursi’nin şiddet kulanılarak devrilmesi konusunda sosyal medya üzerinden propaganda yaptığı ortaya çıktı.Süleyman otobüslerin yakılmasından, Mursi yanlılarının  kemiklerinin kırılmasına kadar şiddet içerikli mesajlar yazmış. ABD yardımı alan aktivistlerden Esra Abdülfettah da camilerin ablukaya alınması, imam ve müezzinlerden anayasaya destek verenlerin camilerden kovulmasını savunduğu ve yılık ABD’den 75.000 Dolar yardım aldığı belirtiliyor. En önemli Mursi karşıtı isimlerden Haya Partisi’nin başkanı Mısır-ABD vatandaşı Michael Meunier de hem ABD’den hem de Mübarek yanlısı  işadamlarından yardım aldığı belgelendi. Meunier’in  kurumu 2011’de  ABD’den 873.355 dolar yardım almış.Meunier Kıptilerin Mursi karşıtı eylemler için meydanlara dökülmesinde önemli rol oynamıştı.

Politikacılara örtülü ödenek

Mısır’ın  önde gelen liberallerinden  Saadettin İbrahim de, Amerikalıların ‘Bir hafta caddelerde büyük protesto gösterilerini sürdürebilirseniz, Müslüman Kardeşler’e karşı politikamızı gözden geçireceğiz’ dediğini aktardı. İbrahim’in ardından bir çok politikacı da ABD’nin Mursi’ye karşı kamuoyunun kışkırtılması konusunda ABD’den destek aldıklarını söyledi.

Mübarek’in bürokratları su ve gaz vanalarını kapattı

Mısır’daki  elektirik ve su kesintilerinin de Mübarek döneminden kalan bürokratlar tarafından Mursi’yi devirmek için  kasıtlı olarak yapıldığı belirtildi. Darbecilere destek veren  milyarder Kıpti işadamı Necip Saviris darbenin yüzü olarak sunulan gençlik hareketi Temerrüd’ü ve yine Mursi karşıtı Hür Mısırlılar hareketini maddi olarak desteklediğini, ancak bu grupların bunun farkında bile olmadığını iddia etti.

Karaborsacılar da darbe senaryosunun bir parçasıydı

Mursi döneminde emekli edilen askeri yönetime yakın Anayasa Mahkemesi eski üyesi Tahani Cibali de Temerrüd hareketinin stratejisini diğer hakimlerle birlikte, askerin müdahalesine zemin hazırlamak üzere oluşturduklarını söyledi.Ülkedeki benzin sıkıntısının da Mübarek’e yakın karaborsacılar tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığı belirtiliyor.

Bu haber 1,430 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,062 µs