En Sıcak Konular

''İlişkilerimiz kritik öneme sahip''

12 Temmuz 2013 08:06 tsi
''İlişkilerimiz kritik öneme sahip'' ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcılığına aday gösterdiği Victoria Nuland, Türkiye ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Obama'nın Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcılığına aday gösterdiği Nuland, "Türkiye ile ittifakımız tüm çalışmalarımız açısından kritik öneme sahip" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcılığına aday gösterdiği Victoria Nuland, adaylığının onaylanması sürecinde Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin oturumunda konuştu.

Oturumda Senatör Chris Murphy, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptıkları, elbette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kadar olmasa da yine de rahatsız edici, (Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşananları kastederek) İstanbul'daki baskılar, gazetecilere muamelesi, orduya yönelik tavrı... Putin hükümetine baskı uyguladığımız konuların bazılarında, daha az derecede de olsa, Erdoğan'a da baskı uygulamaya devam etmek için elimizdeki araçlar neler" yönünde bir soru yöneltti.

Nuland, soruyu şöyle yanıtladı:

"Türkiye ile ittifakımız, Türkiye ile ilişkilerimiz, sadece Avrasya bölgesinde değil, aynı zamanda Ortadoğu, Kuzey Afrika ve özellikle de Suriye konusunda şu anda yürütmekte olduğumuz tüm çalışmalar açısından kritik öneme sahip. Böylesine yoğun ve sıkı ilişkilere sahip olmamız, (ABD Dışişleri Bakanı) Kerry'nin Türkiye'ye çok sayıda ziyaret düzenlemesi, ABD Başkanı Obama'nın Başbakan Erdoğan'la düzenli olarak görüşmesi gibi, aramızda sürekli bir temasın olmasından dolayı, Türkiye'nin demokratik yönü hakkında endişelerimiz olduğunda çok açık ve samimi biçimde konuşabiliyoruz.

Bunu tüm düzeylerde yaptık, çünkü Türkiye'nin demokrasisi ve demokrasisinin gücü, sadece kendisi için önemli değil. Yalnızca bir NATO müttefiki değil değil, Müslüman çoğunluklu nüfusa sahip bir ülke olarak da Türkiye'nin demokrasisi, hem İslami hem de demokratik olabilmeyi arzulayan, dünya genelindeki ve bölgedeki diğer ülkeler tarafından izleniyor.

Dolayısıyla, toplanma özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün, gazetecilerin korunmasının, ülkeyi güçlendiren temel demokratik değerler olduğu noktasında, bu hususları Türk hükümetine dile getirmeye devam edeceğiz. Ve şu anda Türkiye hükümetinin yapmakta olduğu anayasayı gözden geçirme çalışması bağlamında, bu korumaların hafifletilmesi değil, güçlendirilmesini arzuluyoruz."

aaBu haber 770 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,284 µs