En Sıcak Konular

Sezer de Asker de yokuz dedi!

2 Ağustos 2007 20:47 tsi
Sezer de Asker de yokuz dedi! Cumhurbaşkanı Sezer'in 23. Dönem Milletvekillerinin yemin törenine katılmayacağı bildirildi. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da törene katılamayacak.

TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'dan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer, yemin törenine katılmayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da Yüksek Askeri Şura toplantısı nedeniyle yemin törenine katılmaları beklenmiyor.

Koca, 23. Dönem 1. Yasama Yılının başlaması nedeniyle 4 Ağustos Cumartesi günü geçici TBMM Başkanı Şükrü Elekdağ başkanlığında geçici katip üyeler, milletvekilleri ve Meclis bürokratlarının Atatürk Anıtı'na çelenk koyacağını söyledi. Ali Osman Koca, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 15.00'de Genel Kurulun toplanacağını hatırlattı.

Meclisin, yemin töreninde ziyaretçilere açık olacağını bildiren Koca, ''Dinleyici locası 650 kişilik olduğu için milletvekillerimizden fazla ziyaretçi getirmemelerini istedik. Dikmen kapısı girişindeki ziyaretçi salonuna da bir televizyon yerleştirerek, ziyaretçilerin buradan da yemin törenini izlemelerini sağlayacağız'' diye konuştu.

Ali Osman Koca, yemin ederek kürsüden inen milletvekillerinin yakınlarının locayı boşaltabileceğini, yemin etmeyen milletvekili yakınlarının bunların yerine geçebileceğini, böylece milletvekili yakınlarının hepsinin töreni izleme imkanı sağlanabileceğini kaydetti.

Yemin törenin yapılacağı gün, gerekli tedbirlerin alınacağını bildiren Koca, yemin sırasında kulislere ziyaretçi kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Genel Kurul Salonunda, Demokratik Toplum Partisi (DTP) sıralarının da belirlendiğini ve parti adının sıralara yerleştirildiğini anlatan Koca, milletvekillerinin yemini için herhangi bir özel düzenek hazırlanmayacağını söyledi.

Yemin töreninden sonra Meclisi Başkanı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verileceğini hatırlatan Koca, 9 Ağustosta Meclis Başkanı seçiminin ilk turunun yapılmasının planlandığını bildirdi.

YEMİN TÖRENİ

21. Dönem milletvekillerinin yemin törenine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katılırken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 22. Dönem milletvekillerinin 14 Kasım 2002 tarihinde gerçekleştirilen yemin törenine katılmamıştı.

Bu törene dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök KKTC ziyareti nedeniyle katılmazken, kuvvet komutanları hazır bulunmuştu.

 Bu haber 302 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,187 µs