En Sıcak Konular

Türkiye'nin Boston Başkonsolosluğu açıldı

29 Mart 2013 18:28 tsi
Başkonsolosluğun açılışı sebebiyle resmi tören düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kenti bilimsel araştırmanın dünyadaki önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kentte çok sayıda Türk vatandaşı yaşıyor.
 
Açılış nedeniyle düzenlenen törene Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, bölgedeki üniversitelerde görev yapan Türk bilim insanları, diğer ülkelerin temsilcileri ve çok sayıda Türk katıldı.
 
Törende konuşan Büyükelçi Namık Tan, “Teknolojinin, bilimin, düşünce üretiminin, yeniliğin merkezlerinden biri olan Boston’da bir temsilciliğimiz olsun istedik ve bunu 3 yıl içinde hayata geçirdik.” dedi.
 
Türkiye'nin çok ciddi bir değişim içerisinde olduğunu, son yıllarda önemli başarılara imza attığını, geleceğe çok daha büyük bir güvenle bakıldığını belirten Tan, bunun yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızın ortak başarısı olduğunu, bununla hep birlikte gurur duyulması gerektiğini vurguladı.
 
Tan, “Biz birbirimizin dini inancına, düşüncesine, kılığına kıyafetine, bakışına, görüşüne göre değil de, yaptığı işe, vizyonuna göre hareket edip, hepimiz birbirimizin arkasında, el ele, omuz omuza durursak, ancak bunu çok daha ilerilere götürebiliriz. Dünyaya belki farklı pencerelerden bakıyoruz, belki çok farklı siyasi düşüncelere sahibiz, ama bunun bize güç kattığını düşünerek hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
 
Tan, konsolosluğun kuruluşunda görev alan eski Başkonsolos Murat Lutem’e emeklerinden dolayı teşekkür etti, başkonsolosluk görevine yeni atanan Burak Karartı’yı davetlilere tanıttı. Başkonsolosluğun tüm vatandaşların evi olduğunu vurgulayan Tan, en iyi hizmeti Boston'da ve daha iyi hizmet verilebilmesi için tüm vatandaşların katkılarını beklediklerini belirtti.
 
Konsolosluğun sorumluluk alanındaki New England bölgesinde, Massachusetts, Maine, New Hampshire, Vermont, Rhode Island ve Connecticut olmak üzere 6 eyalet bulunuyor. Bölgede yaklaşık 15 bin Türk vatandaşının bulunduğu, bunun yaklaşık 8 bininin Boston ve çevresinde yaşadığı tahmin ediliyor.
 
Harvard, MIT gibi dünyanın en ünlü üniversitelerinin bulunduğu Boston, ülkenin önemli eğitim, araştırma ve teknoloji merkezlerinden biri. Halkın yaklaşık %44’ü üniversite ve üzeri eğitim derecesine sahip. Kentteki endüstrinin yaklaşık üçte birini eğitim ve sağlık hizmetleri oluşturuyor.
 
Amerika Birleşik Devletlerinde, Türkiye'nin Boston haricinde, Washington’da büyükelçiliği, New York, Houston, Chicago ve Los Angeles şehirlerinde de başkonsoloslukları bulunuyor.

trthaber


Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,478 µs