En Sıcak Konular

İsrail heyeti ile birlikte çalışılacak

29 Mart 2013 16:27 tsi
İsrail heyeti ile birlikte çalışılacak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İsrail'in tazminat ödemesi kapsamında yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.Çalışmaların koordinasyonunu kendisinin yapacağını belirten Arınç, "İşin bütün boyutlarını dikkate alarak, taraflarla da görüşmek suretiyle tazminat konusundaki taleplerimizi hazırlayacağız ve bunun süratle gerçekleşmesini temin edeceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren İsrail'den bir heyet gelecek ve tazminatlar konusundaki çalışmamızı birlikte yapacağız." dedi.

    Arınç, Ankara'da bir otelde gerçekleşen 'AB Krizine Karşı Sosyal Belediyecilik' konulu sempozyumdan ayrılırken basın mensupların sorularını cevapladı. Bir gazetecinin 'Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün bir televizyon programında İsrail ile yapılacak tazminat görüşmelerini sizin yürüteceğinizi söyledi. Bunun ayrıntıları nelerdir' sorusu üzerine Arınç, İsrail'in özür dilemesinin Türkiye'nin başarısı olduğunun altını çizerek, İsrail'in Türk Hükümeti'nden resmen özür dilediğini, ölenlerin yakınları ve yaralılara tazminat ödemeyi kabul ettiğini, ayrıca Filistin'de, Gazze'de sürdürülen ambargonun kaldırılması konusunda Türkiye ile çalışacağı sözünü verdiğini ifade etti.

    İsrail'in özrünün kabul edildiğini anımsatan Arınç, tazminatlar konusunda, Bakanlar Kurulu'ndaki toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koordinasyon için kendisini görevlendirdiğini belirtti. Arınç, şöyle konuştu: "Şüphesiz Dışişleri Bakanlığımızla da Adalet Bakanlığımızla da işin bütün boyutlarını dikkate alarak, taraflarla da görüşmek suretiyle tazminat konusundaki taleplerimizi hazırlayacağız ve bunun süratle gerçekleşmesini temin edeceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren İsrail'den bir heyet gelecek ve tazminatlar konusundaki çalışmamızı birlikte yapacağız."

"MAĞDURLARIN YAKINLARINI BİR ARAYA GETİRECEĞİZ"

Mağdur avukatlarını, ailelerin yakınlarını bir araya getireceklerine de değinen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda doneler elimizdedir. Ancak kendileriyle de görüştükten sonra Hükümetimizin tavrını İsrail'in özür dilediği ve kabul ettiği unsurları birlikte görüşeceğiz. Umuyorum ki böylesine bir büyük başarı, aynı zamanda olaydan mağdur olan kişilere tazminat ödemekle de sonuçlanmış olacak. Bunun için gayret sarf ediyoruz. İki tarafın daha hızlı çalışması eğer mümkün olabilirse yakın süreçte bu konu da çözülmüş olacaktır."

"RAKAMLARIN NE OLMASINI UZMANLARLA KARARLAŞTIRACAĞIZ"

Basında yer alan tazminata ilişkin farklı rakamlarla ilgili olarak ise Arınç, "Rakamlar konusunda herkes bir rakam telaffuz ediyor. Bunlar doğru değil. Gülünç kaçabilir." diye konuştu. Tazminatın hukuki bir konu olduğuna işaret eden Arınç, "Yıllarca avukatlık yapmış bir arkadaşınız olarak maddi, manevi tazminatın ne olduğunu, tazminat denince akla ne gelebileceğini, bunların hesaplarının ne şekilde yapılacağını biliyorum. Yıllarca bilirkişilik yapmış arkadaşlarımız da vardır. Ama bu bir haksız fiildir, Mavi Marmara'ya karşı uygulanan yöntem. Bu haksız fiili de İsrail kabul ettiğine göre, bu haksız fiilden doğacak tazminatı da hukukçularımızla birlikte hazırlayacağız ve karşı tarafa teklifte bulunacağız. Şimdiden bazı gazetelerimiz gelişigüzel 10 milyon, 20 milyon, 50 milyon, 100 milyon, 100 bin, bu rakamlardan bahsederse bu hukuki olmadığı gibi bir düş kırıklığına da yol açabilir. Biz hukuk bazında bu tazminatın ne olması gerektiğini uzman arkadaşlarımızla hazırlayacağız. Şüphesiz muhataplarımız da bir hazırlıkla karşımıza gelecekler. Rica ediyorum, hiç kimse şimdiden bir rakam telaffuz etmesin. İnsanları bir beklenti içerisine sokmasın."Bu haber 645 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,758 µs