En Sıcak Konular

'Kıbrıs senaryosu yaşamayız'

29 Mart 2013 12:57 tsi
'Kıbrıs senaryosu yaşamayız' Fransa'da hükümet, vergi artışları ve kemer sıkma politikalarına rağmen kronik bütçe açığı ve kamu borcu sorunlarına çare bulamıyor. Cumhurbaşkanı Hollande, Kıbrıs senaryosu yaşamayacakları güvencisi verdi.

Fransız Devlet İstatistik Kurumu, ülkenin kamusal bütçe açığının 2012 yılında GSYMH'nin yüzde 4.8'ine eşit kaydedildiğini açıkladı.

Fransız hükümeti geçen yıl 2012 için bütçe açığı hedefini, AB'den de onay alarak yüzde 4.5 olarak ilan etmişti. AB'nin Maastricht ekonomik kriterleri çerçevesinde kamusal bütçe açığının GSYMH'nin yüzde 3'ünü geçmemesi gerekiyor. Ancak Euro bölgesindeki ülkelerin büyük çoğunluğunda şu an bu kritere ulaşılabilmiş değil.

Fransız Devlet İstatistik Kurumu kamusal borç oranında patlama yaşandığını da bildirdi. Buna göre, Fransa'da 2011 yılında GSYMH'nin yüzde 85.5'ine eşit olan kamu borcu oranı 2012 yılında yüzde 90.2'ye yükseldi ve 1 trilyon 833 milyar 800 milyon Euro olarak kaydedildi.

'5.5 OLURDU' AÇIKLAMASI

Haberin bu sabah açıklanmasının ardından bir açıklama yapan Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, hedefin tutturulamamasını "konjonktüre" bağladı ve "iktidara geledğimizden bu yana yapısal önlemler almasaydık şimdi bu açık yüzde 5.5'in üstünde olurdu" dedi.

8 MİLYONA GÜVENCE

Dün akşam 8 milyon kişi tarafından seyredilen bir TV programına katılann Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise ülkesinin Kıbrıs'taki senaryoyu yaşamayacağı güvencesi verdi.

Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından savunulan kemer sıkma politikalarına karşı olduğunu da söyledi ve "Kemer sıkma Avrupa'yı patlamaya mahkum etmek demektir. Bunu Avrupa'da popülist partilerin, hatta Yunanistan'daki gibi Neo-Nazi partilerin ortaya çıkmasıyla görüyoruz" şeklinde konuştu.

Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki bankacılık krizi Fransa'da da "bankadaki paramız güvence mi?" sorusunu gündeme getirdi. Fransız halkından gelen sorular üzerinde başta ekonomi basını olmak üzere medya halkı bankadaki mevduat ve tasarruf hesaplarıyla ilgili güvence hakkında bilgilendirmeye başladı.

MEVDUAT GARANTİ FONU

Fransa'da yürürlükte olan yasalar, bankalarda 100 bin Euro'yu geçmeyen mevduat ve tasarruf hesaplarını bir Mevduat Garanti Fonu'nun güvencesinde tutuyor. Hayat sigortası kontratları için bu güvence 70 bin Euro ile sınırlı tutulmakta. Hesap sahipleri için 100 bin Euro güvencesi 1 Ocak 2011 tarihinden bu yana tüm AB ülkelerinde uygulanıyor.

ntvmsnbcBu haber 854 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,564 µs