iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Ne süreçler var süreçten içeru!..

29 Mart 2013 10:21 tsi
Ne süreçler var süreçten içeru!..

'Barış süreci' MHP içi muhalefeti Bahçeli lehine elemine ediyor, CHP içi muhalefeti Kılıçdardoğlu aleyhine diriltiyor.. Kısaca; birden çok süreç var süreçten içeru... iyibilgi Ankara

İster ana muhalefet partisi olsun ister MHP, Kürt sorunun aşılmasına yönelik barış süreci, her iki partinin, parti içi muhalefetinin “diri” olduğu zamanlamaya denk geldi.

Denk gelmesi bir tarafa, CHP ve MHP liderlikleri ile parti içi muhalefetin “ayrışacağı”, politik tutumlarını turnusol kâğıdına banacağı bir politik süreç yarattı.

Bu “süreç içi süreç” şu an CHP liderliğini neredeyse paralize etmiş halde. Kılıçdardoğlu’nun barış süreci konusunda tam bir pozisyona oturamamasının nedeni, hangi kararı verirse versin partinin ciddi bir sarsıntı geçirme ihtimali.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ise barış süreci konusunda net bir tavrının bulunması, doğru veya yanlış fark etmez, siyasi bir çekim alanı yaratıyor. Elbette Baykal’ın yeniden yükselişi anlamına gelir mi hayli tartışmalı ama Kılıçdaroğlu’nun ve “yeni CHP”nin dengesini bozduğu aşikâr.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise barış süreci liderlik açısından daha avantajlı bir başka süreç yaratmış durumda. MHP içi bir muhalefet var ve sesleri az da duyulsa “barış süreci” başlayana kadar insanların merakını çekiyordu.

MHP geleneği düşünüldüğünde lideri karşı durmanın ilk zorluğu aşılmış, aslına bakılırsa Devlet Bahçeli yönetimi de “buyrun seçimlere girsin” kapısını açmıştı. Ancak süreçle beraber bu denge de bozuldu.

MHP’nin başından beri net pozisyonu ve fikirlerinin bulunduğu bir konuda Türkiye’nin çetrefilli kararlar vermesi gerekiyor ve bu da MHP yönetiminin prim yapmasına, en azından, “vatan davası varken, içimizden sorun mu çıkartacağız” gibi parti tabanının da hassas olduğu bir bakış sunuyor. Bu da parti içi muhalefetin zaten zor olan güçlenme sürecini kesmişe benziyor.

Özetle barış sürecinin Türk siyasi dinamiklerini etkileyen tali süreçleri yaşanmaya başlamış durumda ve bu şu an TBMM dışında olan partiler için de yeni süreçler yaratacak gibi.

www.iyibilgi.comBu haber 1,795 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,617 µs