En Sıcak Konular

ABD: Savaş tehditlerinden kaygılıyız

11 Mart 2013 21:53 tsi
ABD: Savaş tehditlerinden kaygılıyız ABD'nin Kuzey Kore'nin, Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını bozma tehdidinden kaygı duyduğu bildirildi.Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney, Kuzey Kore'nin, 60 seneden beri yürürlükteki ateşkes anlaşmasını iptal edeceği yönünde, bu ülkedeki devlet medyasında yer alan haberlere dikkati çekerek, "Beyaz Saray, Kuzey Kore'den gelen savaş tehditlerinden kaygı duyuyor" dedi.

         Pyongyang yönetiminin tehditlerle bir şey elde edemeyeceğinin altını çizen Carney, buna karşılık Beyaz Saray'ın "Kuzey Kore'nin kavgacı söyleminden" endişe duyduğunu belirtti.

         ABD ve Çin arasında, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığının duyurulmasının ardından Kuzey Kore, Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

         Kuzey Kore ile ABD ve batılı ülkelerin destek verdiği Güney Kore arasında, 1950 ile 1953 yıllarında yapılan Kore Savaşı bir barış anlaşması yerine ateşkes anlaşması imzalanarak sona erdirilmişti. Bu nedenle Kore Yarımadası'nda teknik olarak halen savaş hali devam ediyor.

         ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon da ABD'nin New York kentinde yaptığı açıklamada sözkonusu iddiaların "abartılı" olabileceğini kaydetti. Asia Society adlı kuruluşun yıllık toplantısında konuşan Donilon, Pyongyang yönetiminin kitle imha silahları kullanması ve nükleer maddeler göndermesi durumunda ABD'nin müttefiklerini koruyacağını vurguladı.
         

         -Obama, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park ile görüşecek-

        

         Donilon, toplantıda yaptığı konuşmada, Obama'nın mayıs ayında Güney Kore'nin yeni görevine başlayan Cumhurbaşkanı Park Guen-hye ile Beyaz Saray'da bir görüşme yapacağını da duyurdu.

         Donilon, Güney Kore'nin ilk kadın cumhurbaşkanı Park'ın geçen ay düzenlenen kendisinin de hazır bulunduğu görevine başlama töreni sırasında, Obama'dan gelen daveti kabul ettiğini ilettiğini belirtti.

AABu haber 703 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,091 µs