En Sıcak Konular

Almanya'daki cenazeler yarın Türkiye'ye gönderilebilir

11 Mart 2013 17:21 tsi
Almanya'nın Backnang kentinde meydana gelen yangında yaşamını yitiren 8 Türk vatandaşının, otopsilerin tamamlanması halinde yarın Türkiye'ye gönderilebileceği bildirildi.Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı Eyüp Sultan Camisi'nde, basın toplantısında konuşan Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, otopsi için iki ayrı ekibin çalıştığını, detaylı ve hassasiyetle takip edilip bitirilmesi koşuluyla cenazelerin yarın öğleden sonra Türkiye'ye gönderilebileceklerini ifade etti. Ancak Karslıoğlu, bunun kesinlik kazanmadığını vurguladı.

 -Alman polisi, Türkiye'den gelebilecek destek ekibine yeşil ışık yaktı-

 Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu, Alman makamlarına, her türlü işbirliğine açık olmaları nedeniyle teşekkür ederek, ''Uzman talebi olursa buna da açık olduklarını ifade ettiler bu nedenle teşekkür ediyoruz. Soruşturma gerektirdiğinde Türkiye'den destek söz konusu olabilir'' dedi.

 Almanların, olayın aydınlatılmasının kendileri için de önemli olduğunu ifade ettiklerini dile getiren Karslıoğlu, ''Savcılık soruşturmayı başlattı. Neden, nasıl, arkasında neler olabilir her yönden araştırıyor. Yabancı düşmanlığı dahi'' diye konuştu.

 Alman tarafına Türk hükümetinin hassasiyetini ilettiğini söyleyen Büyükelçi, kendilerinin de bilgi, belge ve fotoğrafları paylaştıklarını ifade etti.

 Karslıoğlu, Başbakan ve Başbakan Yardımcısıyla görüşüp bilgi verdiğini, Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'i aradığını ve Merkel'in de başsağlığı dileklerini ilettiğini kaydetti.

 -Almanya'daki Türk toplumuna mesaj-

 Almanya'daki Türk toplumunun olay nedeniyle hala şüphe içinde olduğunun ifade edilmesi üzerine Karslıoğlu, Türk toplumunun Almanya'nın bir parçası olduğunu ve geleceğe pozitif bakmasını isteyerek, ''Almanya Türk toplumu olarak Almanya'daki 50 yıllık geçmişimiz ile buranın bir parçasıyız, bunu eski cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar vurguladı. Biz buranın, değerlerimizle inançlarımızla parçasıyız. Yasalar anayasalar çerçevesinde parçasıyız. İnsanlarla barış huzur içerisinde yaşamın bir parçasıyız. Bu ülkenin şekillenmesinde oynanan rol neyse önümüzdeki 10 yıllarda müspet şekilde beraberce yaşamaya devam edeceğiz. Bu insanlar iki toplumun insanı ben de kendimi bu toplumun bir parçası olarak görüyorum. Babam da çifte vatandaş. Burada görev yaptı buradaki insanlara hizmet verdi burada sevdi burada sevildi. Negatif örnekleri öne çıkararak ayrıştırmayı değil bütünleşmeyi öne çıkarmalıyız. Ortak yaşamı devam ettirmeyi arzuluyoruz. İstisnai ve ırkçı yaklaşım olabilir. Önemli olan bütüncül bir şekilde inançlara saygılı şekilde yaşamaktır. Negatif olayları unutmayacağız ama çok da olumlu örnekler var. Bu ülkede sanatçılar, bilimadamaları, yazarlarımız, mühendislerimiz var. Bu beraberlik müspet şekilde devam edecek'' şeklinde konuştu.

 Büyükelçi Karslıoğlu hem anne hem de baba tarafını ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

 -"Kundaklama veya saldırı belirtisi yok"-

 Öte yandan Eyalet Emniyet Müdürü Wolf Hammann, polis olarak şu an için teknik bir arıza haricinde hiç bir kundaklama ya da saldırı belirtisi olmadığını belirterek, ''Ancak buna rağmen yine de tüm detaylarıyla araştırmaya devam ediyoruz. Biz de Türk polisi ile çalışmaya açığız. Herşeyi yaptığımıza emin olabilirsiniz'' dedi.

 Waiblingen Emniyet Müdürü Ralf Michelfelder, itfaiye erleri, komşular ve aile fertlerinin dinlendiğini belirtti.

 Ev sahibi ile ilgili iddialar için öncelikle teknik aksam raporunun neticelenmesini beklediklerini ifade eden Michelfelder, ''Ev sahibi yurt dışında, o nedenle dinleyemedik. Ama öncelikle bu konuda elektrik aksamın raporunu beklememiz lazım'' dedi.

 (AA)


Bu haber 596 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,793 µs