En Sıcak Konular

Hindistan'dan Kazakistan'a enerji hattı teklifi

11 Mart 2013 15:24 tsi
Hindistan hükümeti, Kazakistan'a bin 500 kilometre uzunluğunda yeni enerji boru hattı teklifinde bulundu

Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan, artan enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif kaynak arayışını sürdürüyor. Yeni Delhi hükümeti, bu nedenle Kazakistan'a yeni enerji hattı teklifinde bulundu.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz günlerde Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov Hindistan'ı ziyaret etti. Kazak bakan, Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Kazakistan'a enerji boru hattı teklifi sunuldu. Proje üzerinde henüz bir çalışma başlatılmazken, konunun gelecek dönemde yapılacak ikili görüşmelerde tekrar ele alınması kararlaştırıldı.

Yeni hattın bin 500 kilometre uzunluğunda olacağı ve Kazakistan'ın İpek Yolu üzerinde bulunan ve bugün petrol rafineleri ile ünlü olan Çimkent'ten başlayacağı belirtildi. Yeni projenin Kazakistan'dan sonra Özbekistan üzerinden Hindistan'a kadar ulaştırılması hedefleniyor.

Hindistan, Orta Asya enerji kaynaklarına ulaşmanın yollarını hızlandırma gayreti içerisine girdi. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattına ortak olan Hindistan yönetimi, daha sonra Rusya'nın da dahil edilmesi beklenen yeni projeyle Orta Asya'nın diğer ülkeleri Kazakistan ve Özbekistan enerjisine de talip olmak istiyor.

Kazak petrolünün yeni hatla Hindistan'a ulaştırılması da önümüzdeki dönemin en önemli konularının birini teşkil edecek. Kazakistan'ın Kaşagan petrol yatağı ile de ilgilenen Hindistan, bu bölgede faaliyet gösteren Amerikan şirketinin hisselerini satın alarak 5-6 milyar dolarlık yatırım yapmak istiyor.

Hintli Bakan Salman Hurşid'in, gelecek aylarda Kazakistan'ın Almatı ve Astana kentlerinde temaslarda bulunması bekleniyor.

Bu haber 645 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,134 µs