En Sıcak Konular

Kastamonu HES projesiyle ilgili durdurma kararı

11 Mart 2013 14:41 tsi
Kastamonu İdare Mahkemesi, Bozkurt ilçesindeki Ezine Çayı üzerinde yapılması planlanan Ebru Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi'nin yürütmesini durdurdu.

Kastamonu İdare Mahkemesi, HES inşaatı için kamulaştırma çalışmaları sırasında Sökü mevkisinde arazisi bulunan Mustafa Yanık'ın evinin zarar göreceği gerekçesiyle Projenin iptali istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı.

Mahkeme, kamulaştırma işleminin uygulanması halinde telafisi güç zararların doğabileceği gerekçesiyle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

-Köylüler, şantiyeye gitti-

Öte yandan, davacı Mustafa Yanık ve mağdur olduklarını iddia eden köy sakinleri, avukatlar eşliğinde pankartlarla HES şantiyesine giderek, kararı yetkililere ileterek, çalışmayı durdurmalarını istedi.

Davacı avukatı Eşref Şefik Tiftik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi yürüten firmaya olumlu yaklaşmaya çalıştıklarını fakat kendilerine olumlu dönüş yapılmadığını iddia etti.

''Dolayısıyla idari yargıda bir iptal davası açmak zorunda kaldık'' diyen Tiftik, ''Bu davada yürütmeyi durdurma kararı alındı. Yürütmeyi durdurma, iptal davasıyla aynı neticeyi doğurur. Bu karar kalkmadığı sürece yapılacak her türlü işlem için köylülere tazminat hakkı doğar'' şeklinde konuştu.

Avukat Coşkun Büyükgökmen ise mahkemenin kararına devletin tüm kurumlarının saygı duyması gerektiğini ifade ederek, ''Temennimiz, enerji ihtiyaçlarımız karşılanırken, ekolojik dengenin ve kişisel menfaatlerin en az şekilde zarar görmesidir'' dedi.

 AA
 

Bu haber 576 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,992 µs