En Sıcak Konular

Tehlike uyarısı ''cep''lere gelecek

11 Mart 2013 11:48 tsi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve TÜBİTAK ortaklığıyla hazırlanan proje tamamlandığında, doğal afetlerin yanı sıra sanayi tesislerinden kaynaklı kimyasal sızıntılar ve nükleer tehlike gibi durumlarda vatandaşlar, cep telefonları

AA muhabirinin AFAD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Başkanlık, TÜBİTAK ile imzaladığı protokolle İkaz ve Alarm Bütünleşik Sistemi AR-GE Projesi kapsamında, haber alma ve yayma sistemini hayata geçirecek.

Sistemle seferberlik ve savaş halinde, hava saldırıları tehlike ikazı haberleriyle kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehlike haberleri, tehlikeye maruz illere anında iletilebilecek. Sistem, savaş ikazlarının dışında doğal afetlere yönelik erken uyarı olarak da kullanılacak.

Bu kapsamda, sirenlerin duyuru sahası dışında bulunan vatandaşlara, ikaz haberlerinin gönderilmesi için Mesajlı Uyarı Sistemi geliştirildi.

Sistem nasıl işleyecek

Mesajlı Uyarı Sistemi ile AFAD Başkanlığında kurulacak merkeze, hava saldırısı tehlike haberleri ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıkları gibi kurumlardan afet tehlikesi haberleri gönderilecek.

Tehlike haberleri AFAD tarafından değerlendirilerek, gerekli görülenler GSM operatörlerine iletilecek.

Sanayi tesislerinden kimyasal madde salınması, biyolojik laboratuvarlardaki tehlikeli maddelerin yayılımı, yoğun yağışlar sonucu meydana gelebilecek su baskınları, çığ tehlikesi gibi durumlar, önlem alınması için tehlike bölgesindekilere zaman kaybetmeden bildirilecek.

Bu kapsamda GSM operatörleri, afet tehlikesi haberlerini, sağlayacakları hücresel yayın sistemi yöntemiyle 112. kanaldan sirenlerin duyulmadığı yerlerde yaşayanların cep telefonlarına mesaj olarak gönderecek.

Projeyi sosyal sorumluluk olarak kabul eden operatörler, mesajlar için kurumlardan ya da vatandaşlardan ücret almayacak. Mesajlar, baz istasyonları kanalıyla sadece tehlikeye maruz bölgelerdekilere iletilecek. Vatandaşlar, cep telefonlarını aktive ederek uyarı mesajlarını görebilecek.

Türkiye, afeti etkin şekilde yönetecek

Yetkililer, Türkiye olarak afet yönetiminde ileri teknolojiyi kullanabilen ve afeti etkin şekilde yönetebilen bir ülke haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu çerçevede Türkiye'yi gerek bölgesinde gerekse küresel anlamda afet yönetimi alanında model alınacak bir ülke haline getirmeyi amaçladıklarını dile getiren yetkililer, bu kapsamda özellikle bu yıl TÜBİTAK iş birliğiyle bilişim alanında kısa, orta ve uzun vadeli projeler başlattıklarını kaydetti.

Yetkililer, bu kapsamda Mesajlı Uyarı Sistemi'nin teknik altyapısının hazırlandığını ancak uygulamaya diğer bileşenlerin de tamamlanmasıyla başlanacağını sözlerine eklediler.

AABu haber 532 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,668 µs