En Sıcak Konular

Beyaz ette hijyen tartışması

11 Mart 2013 11:43 tsi
Et ve et ürünlerine yönelik birçok düzenlemeyi içeren tebliğ ile market ve kasaplar, beyaz eti parçalayarak satabilecek.

Et ve et ürünlerine yönelik birçok düzenlemeye imza atan ''Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği'' ile market ve kasapların, beyaz eti ambalajsız ve parçalayarak satmaları serbestleşti.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, tebliğ görüşülürken sektör adına birçok maddeye itiraz ettiklerini ancak kabul görmediğini söyledi.

Tebliğin tek itiraz etmedikleri kısmının, ''kırmızı-beyaz et karışımının yasaklanmasına'' ilişkin madde olduğunu anlatan Koca, bu düzenlemeyle Avrupa ülkelerinde bile olmayan birçok yasağın getirildiğini belirtti.

Koca, ''Türkiye'de ambalajsız tavuk eti yasaktı, tebliğle serbest oldu. Hijyenden bahsediyoruz ama ambalajsız tavuk etini serbest bırakıyoruz. Vatandaşın yediği tavuğun içeriği artık marketin ve kasabın insafına kaldı'' diye konuştu.

Türkiye'de ambalaj konusunda çok ciddi bir sektör bulunduğunu ifade eden Koca, ''Beyaz et firmaları, ambalajlı ürünlerle gıda güvenliğini sağlıyordu. Ambalajsız ürünlerle bu nasıl sağlanacak?'' diye sordu.
 
Birçok Avrupa ülkesinde var
 
Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Yücesan, ''Üründe problem olursa 12 bin liradan başlayan cezalar verilecek. Beyaz etleri kasap veya market parçalayabilir ancak hijyeni sağlamak zorunda'' diye konuştu.
 
Ambalajlı satışlar da olacak
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, tebliğle Avrupa ülkelerinde de geçerli olan bir uygulamanın yürürlüğe girdiğini söyledi.

''Dökme'' ürün olarak da anılan bu tür sunumların, hijyenik şartlar dahilinde yapılmasının şart olduğunu kaydeden yetkililer, ''Beyaz etin ambalajlı satışının devam edeceğini ancak talep edenler için künye bilgilerinin yer aldığı bir etiket rafta bulundurulmak şartıyla parçalanmış ürünlerin dökme olarak satılabileceğini'' bildirdi.

aa


Bu haber 504 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,514 µs