En Sıcak Konular

Dışişleri'nden 'Hristiyan sığınmacı' yanıtı

11 Mart 2013 11:20 tsi
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki barınma merkezlerine Hristiyan sığınmacı alınmadığı yolundaki iddia ile ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, Suriye'deki insani trajedinin başladığı ilk günden bu yana da aynı anlayışla tüm Suriyelileri eşit tutan bir politika temelinde sınırlarımız her dinden, her mezhepten ve her etnik gruptan Suriyeli kardeşlerimize hiçbir ayrım ve sınırlama olmaksızın daima açık tutulduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin insani alandaki ve bu bağlamda sığınmacılara yönelik politikaları, köklü tarihinden devraldığı gelenekleriyle şekillendiği ve uluslararası hukuk ile tam uyum içinde olduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye bu çerçevede, dünyadaki hiçbir insani krizde etnik, dil, din, mezhep ya da herhangi bir başka ayrım gözetmemiş, tamamen insani ve vicdani mülahazalarla uluslararası faaliyetlere katılmış ve katkıda bulunmuştur" denildi.

Açıklamada, Suriye'deki insani trajedinin başladığı ilk günden bu yana da aynı anlayışla tüm Suriyelileri eşit tutan bir politika temelinde sınırlarımız her dinden, her mezhepten ve her etnik gruptan Suriyeli kardeşlerimize hiçbir ayrım ve sınırlama olmaksızın daima açık tutulduğu bildirildi.

Rejimin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriye'deki her kesimden toplam 190 bine yakın Suriyeli'nin herhangi bir fark gözetilmeksizin kurulan barınma merkezlerinde ağırlandığı ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığı belirtilen açıklamada, muhtelif şehirlerimizde yaşayan Suriyelilerin sayısının da 100 bini aştığı bildirildi.

Bu konudaki yaklaşımımız başta BM olmak üzere uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığı vurgulanan açıklamada," Geçen hafta Suriye'ye giderek rejim ile görüşen siyasi parti heyetine mensup bir milletvekilinin Türkiye'deki barınma merkezlerine Hristiyan sığınmacı alınmadığı yolundaki iddiası hayret ve teessüfle karşılanmıştır. Bu gibi iddiaların, kendi ülkesinin yetkili makamlarından doğruluğunu sorma gereği dahi duyulmadan gündeme getirilmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Türkiye, Suriye'de yaşanan insani drama ilişkin olarak, tüm Suriyelilere eşit şekilde kucak açmaya devam edecektir." denildi.

Bu haber 482 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,742 µs