En Sıcak Konular

e-ticaret mercek altına alınacak

3 Mart 2013 11:25 tsi
Maliye Bakanı Şimşek, önümüzdeki günlerde internet üzerinden ticarete yönelik vergi incelemelerinin başlatılacağını bildirdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplam büyüklüğü 2012 yılı sonunda yaklaşık 31 milyar liraya ulaşan ve 2015'te 62 milyar liraya çıkması beklenen sanal pazar alanında yaşanan vergi kaybı için düğmeye bastı.
 
Şimşek'in talimatıyla yaklaşık 6 ay önce harekete geçen Vergi Denetim Kurulu'nun (VDK), e-ticaret alanında oluşan vergi kayıp ve kaçağının tespiti ve önlenmesine yönelik çalışmaların ilk etabını tamamladığı öğrenildi.

E-ticaret nedeniyle oluşan vergisel kaybın araştırılması, konuya ilişkin yürürlükte bulunan mevzuatın tüm yönleriyle tetkik edilmesi ve vergi mevzuatıyla ilişkilendirilmesi suretiyle çözüm önerileri geliştirilmesine yönelik Ankara Organize Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele Grup Başkanlığı'nca bir rapor hazırlandı.

Raporda, sadece 2011 yılında internet üzerinden yerli kartlar kullanılarak yurtiçinde yaklaşık 20 milyar lira tutarında alışveriş yapıldığı tespitine yer verildi.

Raporda, en çarpıcı ifade ise e-platform siteleri üzerinden güvenli ticaret yöntemi kullanılarak yapılan işlemlerde, tahsilatın e-platformun sanal posları aracılığı ile gerçekleştirilmesi durumunda, kimlerin ne kadar satış gerçekleştirdiğinin etkin bir şekilde tespit edilemediği ve bu durumun da mükellefler tarafından vergi kaçırma yöntemi olarak kullanılabildiği tespitinin yer alması oldu.

Şimşek: ''Vergi incelemeleri başlatıyoruz''
 
AA muhabirine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Denetim Kurulu'nun yaptığı incelemeye göre e-ticaret alanında ciddi vergi kayıplarının olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

''Devlet kaybediyor ama vatandaş da kaybediyor'' diyen Bakan Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nca en kısa süre içerisinde, raporda yer alan tespitler doğrultusunda, sektörde faaliyet gösteren mükellefler nezdinde, vergi kaybına neden olup olmadıkları yönünde vergi incelemeleri başlatılacağını bildirdi.

Şimşek, ilgili kamu kurumlarından yapılması talep edilen düzenlemeler ve Vergi Denetim Kurulu tarafından başlatılan vergi incelemeleriyle, sektör üzerinde etkin bir denetim ve gözetim sisteminin kurulması, sektördeki faaliyetlerin kayıt altına alınması ve suistimale sebebiyet veren mükellefler üzerindeki caydırıcılığının artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

aa


Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,638 µs