En Sıcak Konular

Suriye'deki çatışmalarda 106 kişi öldü

3 Mart 2013 10:54 tsi
Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda 106 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), yönetime bağlı güçlerin sabahtan bu yana düzenlediği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 29, Halep'te 24, Humus'ta 16, Rakka'da 13, Haseke'de 6, Dera ve Hama'da 5'er, İdlib'de 4, Tartus ve Kuneytra'da 2'şer olmak üzere ülke genelinde ölü sayısının 106'ya çıktığını duyurdu.
 
Bu arada, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin Halep'teki Miniğ askeri üssü üzerinde bir askeri helikopteri düşürdüğünü aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Halep'in batısında yer alan Polis Okulu'nun silahlı muhaliflerce kuşatıldığını ve muhaliflerin okul kampüsü içinde bazı binaları ele geçirmesinden sonra okulda iki taraf arasında yoğun çatışmaların yaşandığını dile getirdi.

Çevresinin savaş uçağı tarafından bombalandığını da kaydeden SRGC, kentin birçok bölgesininde ÖSO ile Suriye ordusu arasında çatışmaların yaşandığına değindi.

ÖSO birliklerinin Hama'da 4 askeri kontrol noktasını etkisiz hale getirdiğini vurgulayan SRGC, muhalif birliklerin kentte bazı kontrol noktalarını da tamamıyla ele geçirdiğini aktardı.
 
Öte yandan ÖSO birliklerinin, Rakka'daki hapishanenin kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.
 
Halep'teki Kuveyris askeri üssüne yakın yerlerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile rejime bağlı güçler arasında yoğun çatışmaların meydana geldiğini bildiren Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de silahlı muhaliflerin üsteki helikopterleri hedef aldığını aktardı.
 
Şam'ın Cobar ve Dareya banliyölerinin gün boyunca savaş uçaklarının bombardımanına maruz kaldığını da belirten LCC, ÖSO birliklerinin Deyru'z Zor kentinde bir askeri konvoya saldırarak çok sayıda askeri esir aldığını kaydetti.

aa


Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,282 µs