En Sıcak Konular

Rusya’da on binler sokaklara döküldü

2 Mart 2013 18:51 tsi
ABD'nin evlatlık edindiği kimsesiz Rus çocuklarına kötü davrandığını ve yaşamlarını yitirdiği gerekçesi ile iki ülke arasında patlak veren kriz devam ediyor.


ABD'li yetkililerin 21 Haziran'da yaşamını yitiren 3 yaşındaki Rus evlatlık Maksim Kuzmin'in öldürülmediği yönündeki açıklamanın ardından başkent Moskova'da yaklaşık 20 bin kişi gösteri düzenledi.

"Rusya Anneleri" grubu koordinatörü İrina Bergset gösteride yaptığı konuşmada, Maksim'in 2 yaşındaki kardeşi Kirill Kuzmin'in bir an önce Rusya'ya geri verilmesini istedi.

Novopuşkinski Park'ta düzenlenen gösteride konuşan Bergset, "Onlar Maksim'in kendi iç organlarını sert bir cisimle yaraladığını söylüyor. Bu ülkemize ve insanlarımıza atılmış bir tokat. Şimdi hedefimiz en azından Kirill'i geri almak." çağrısında bulundu.

Duma milletvekili ve olimpiyat şampiyonu Aleksandr Karelin de ABD'de halen evlatlık tutulan Rus çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Karelin, "Biz ülkemizde kendi çocuklarımıza daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlamamız gerekiyor. Rusya için spor yapmalı ve yetişmeli. Bizim çocuklarımız Rusya'nın geleceği…" dedi.

Amerikan Teksas Bölge Savcısı Bobby Bland, Maksim'in kaza sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Adli tıp yetkilileri de çocuğun vücudunda herhangi bir ilaca rastlanmadığı, vücudundaki morlukların da kendi kendine oluştuğu sonucuna vardı.

Rusya Çocuk Haklası Ombudsmanı Pavel Astahov da ABD'den gelen açıklamalara sert tepki gösterdi. "3 yaşındaki çocuk iki ülke arasında büyük politikaların kurbanı oldu." eleştirisi getiren Astahov, Amerikalı yetkililerin koruyucu aileyi serbest bırakmasını eleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayında Rusya'da tartışmalara rağmen parlamentoda oy birliğiyle kabul edilen ve Rus çocukların Amerikalılar tarafından evlatlık edinmesini yasaklayan yasayı imzaladı. Söz konusu yasanın Amerika'da onaylanan Magnitski Yasası'na yanıt niteliği taşıdığı biliniyor. Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitski, 2009'da Moskova'da gözaltındayken ölmesinin ardından başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, Rusya'nın cezaevlerinde gerekli önlemlerin alınmadığını iddia ederek sorumlu bürokratların cezalandırılmasını talep etmişti. Bu bağlamda Magnitski Yasası, bazı Rus bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesini öngörüyor.

Son 20 yılda yaklaşık 60 bin Rus çocuk ABD'li aileler tarafından evlatlık edinilirken, şimdiye kadar 20 çocuk çeşitli nedenlerle yaşamını yitirdi.

(CİHAN)


Bu haber 661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,147 µs