En Sıcak Konular

'Suriye sorunu, askeri yöntemlerle çözülemez'

2 Mart 2013 18:49 tsi
'Suriye sorunu, askeri yöntemlerle çözülemez' İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye halkının da diğer halklar gibi özgürlüklerden ve vatandaşlık haklarından yararlanma hakkına sahip olduğunu söyledi.


Salihi, Tahran'da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'deki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

         Suriye yönetiminin, halkın tüm haklarını içeren taleplerini karşılaması gerektiğini vurgulayan Salihi, "Her halk gibi Suriye halkı da tüm özgürlüklerden ve vatandaşlık haklarından istifade etmeli" dedi. 

         Salihi, Suriye'ye yabancı müdahaleye karşı olduklarını yineledi ve "Dışarıdan hiçbir kimse ve ülke, Suriye halkı ve yönetimi için görev tayin edemez" ifadesini kullandı. 

         Bazı ülkelerce silahlandırılan ve desteklenen Suriyeli bile olmayan yabancı grupların, bu ülkede cinayet işlediğini anlatan Salihi, "teröristlere olan desteğin kesilmesiyle Suriye'nin hızlıca istikrara kavuşacağını" bildirdi. 

         Suriye'de bir an önce şiddete son verilmesini ve kan dökülmesinin durdurulmasını istediklerini belirten Salihi, "Suriye sorunu, askeri yöntemlerle çözülemez" ifadesini kullandı. 

         Salihi, Suriye yönetiminin ülkedeki krizin aşılması için silahlı muhaliflerle bile müzakereye hazır olduğunu açıklamasına destek verdiklerini söyledi. 

         Ortadoğu'da güvenlik, istikrar ve barışın temini için çalıştıklarını anlatan Salihi, bu yöndeki tüm girişim ve önerileri desteklediklerini kaydetti. 

         Suriye'deki tüm taraflara diyalog çağrılarını yineleyen Salihi, "Suriye'deki sorun, yönetim ve muhalefetin katılacağı siyasi müzakerelerle çözülebilir" dedi. 

         Salihi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'den görevi bırakmasını istemenin, bu ülkenin içişlerine karışmak olduğunu ifade etti. 

         Esed'in, yasalara göre seçimlere kadar görevinin başında olduğunu belirten Salihi, seçimlerde halkın kendi devlet başkanını seçeceğini söyledi. 

         İran Dışişleri Bakanı, Suriye'deki krizi bitirmeye yönelik bölgesel ve uluslararası tüm girişimleri desteklediklerini ve buna katkı sunmaya hazır olduklarını yineledi.

AA


Bu haber 691 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,858 µs