En Sıcak Konular

Sınır karakolu kapatıldı

2 Mart 2013 11:43 tsi
Suriye'de iki yılı aşkın süredir devam eden şiddetli çatışmalardan kaçarak, Türkiye'ye sığınmak isteyen mülteci sayısı her geçen gün artıyor.

Geçişlerin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Kuşaklı Köyü Sınır Karakolu ise boşaltılarak kapatıldı. Giren ve çıkanın belli olmadığı sınır köyünde, halk büyük endişe yaşıyor. Adeta bir harabeyi andıran karakolun açılıp, asker gönderilmesini isteyen köylüler, oluşan güvenlik boşluğunun bir an önce giderilmesini istiyor.

Yoğun mülteci akını yaşanan sınır bölgelerinde yaşayan halk ise her an diken üstünde yaşıyor. Esed ordusu tarafından fırlatılan roketlerin yanı sıra, meydana gelen patlamalar da halkı tedirgin ediyor.

Suriye'den Türkiye'ye günde onlarca kişinin geçtiği bölgelerden biri olan Kuşaklı köyü sakinleri ise güvenlik önlemlerinin artırılması gereken bir süreçte, sınır karakolunun kapatılması ile sahipsiz bırakılmaktan yakınıyor.

Köyde, sınırı koruyan karakol 5 ay önce içindeki tüm askerler tasfiye edilerek kapatılmış. Türkiye ile Suriye arasında sınırların çizilmesi ile kurulan karakolun, bölgenin en hassas olduğu bir dönemde kapatılmasına anlam veremeyen köy halkı, oluşan boşlukta hem sınırın hem de köyün büyük bir risk altında olduğunu ifade ediyor. Köylüler karakolun, 75 yıldan daha uzun bir süredir sınır bölgesinde faaliyet gösterdiğini kaydediyor.

KARAKOLUN KAPATILMASI CAN GÜVENLİĞİ RİSKİ OLUŞTURDU

Köy muhtarı Hasan Cemiloğlu, "Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı köyümüzde karakol var. 5-6 ay önce karakol komutanı beni çağırdı 'karakolu size teslim edeceğim' dedi. Sebebini sorunca da buradan gitmeleri gerektiğini söyledi. Ben de karakolun kapatılmasının can güvenliğimiz açısından sakıncalı olduğunu anlattım. Ancak, karakol boşaltılarak kapatıldı." şeklinde konuştu.

Karakolun kapatılması ile köyde can güvenliklerinin tehlike altına girdiğini ifade eden muhtar Cemiloğlu, "Karakol kapatıldıktan sonra buraya giren çıkan belli değil. Ben bu durumu bakanımız Sadullah Ergin'e, valimize, kaymakamımıza, emniyet müdürümüze, jandarma komutanımıza; hepsine ayrı ayrı bildirdim. Toplantılarda bu durumu dile getirdim. Bakanımız ve valimiz de konu ile ilgileneceklerini ve bir çözüm bulacaklarını söyledi." ifadelerini kullandı.

SINIRDAN KİMİN GEÇTİĞİ BELLİ DEĞİL

"Köy halkı büyük bir endişe içinde" diyen Cemiloğlu, "Patlamalardan huzursuz oluyoruz. Her an köye bir bomba düşecek diye köylüler endişe içinde. Sayın büyüklerimizden bir an önce bu karakolun açılmasını istiyoruz. Çünkü, karakolumuz olursa köyümüzün can güvenliği sağlanmış olur. Buradan sadece Suriyeli mülteciler değil kimlerin geçtiğini inanın bilmiyoruz. " diye konuştu.

Köy sakinlerinden Mehmet Cemiloğlu ise, karakolun kapatılmasını bir türlü anlamadıklarını ifade ederek, "Karakol uzun yıllardır köyümüzde. Köylü olarak askerin ve karakolun köyümüzde olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Ancak Suriye'de olaylar başladıktan sonra sanırım bir takım sorunlar oldu. Biz bu sorunların ne olduğunu bilmiyoruz. Kimse de bize bilgi vermedi. Karar alınarak karakol kapatıldı. Biz karakolun kaldırılmasını istemiyoruz. Karakolun kaldırılması güvenlik açısından büyük bir güvenlik zaafı oluşturuyor." dedi.

Suriye'den Türkiye'ye çok sayıda girişlerin olduğunu belirten köy sakini Cemiloğlu, "Gelen sığınmacıların dışında farklı kişiler de olabiliyor. Başka karakoldan gelen birkaç asker gelenleri engelleyemiyor. Biz de bunu üzülerek izliyoruz. Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamadan sonra sadece bizim köyümüzde değil, Reyhanlı genelinde bir endişe var." dedi.

(CİHAN)

Bu haber 3,107 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,318 µs