En Sıcak Konular

Kudüs Maratonu'na karşı Filistin Maratonu

2 Mart 2013 08:19 tsi
İsrail, 3. Uluslararası Kudüs Maratonu için yoğun güvenlik önlemleri alırken, Filistinliler karşı maraton düzenledi

İsrail'in yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlediği 3. Uluslararası Kudüs Maratonu sona erdi.

Farklı ülkelerden 20 bin kişinin katıldığı, yaklaşık 42 kilometrelik maraton koşusunda birinciliği 26 yaşındaki Etiyopyalı atlet İbrahim Kebte kazandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan maraton sırasında, bin 870 İsrail polisi ve özel koruma görev yaptı. Maraton alanında 120 sağlık görevlisi ve 25 ambulans da hazır bekletildi.

Bazı İsrailli parlamento üyelerinin de katıldığı yarış sırasında, parlamento yakınındaki bölgede sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı ve maraton güzergahına çıkan ana caddelerin kapatıldığı gözlendi.

Filistinlilerden maratona karşı, maraton

Öte yandan, işgal altındaki 1948 topraklarında yaşayan Filistinliler, Kudüs'te gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kudüs Maratonu ile eş zamanlı ''Filistin Maratonu'' düzenledi.

1948'den bu yana işgal altındaki Kalonya beldesinde, cuma namazından sonra düzenlenen ve 120 Filistinlinin katıldığı maraton koşusuna İsrail polisi müdahale etti.

Filistinli Hristiyanlar Birliği Başkanı Dimitri Dalyani, Filistin maratonuna katılmak için Lafta bölgesindeki yerleşim birimi yakınlarında toplanan Filistinlilere İsrail polisinin müdahale ettiğini söyledi.

İsrail polisinin, maraton katılımcılarından bazılarını tutukladığını ve maraton bitiminde serbest bıraktığını ifade eden Dalyani, maratona katılmayı başaran Filistinlilerin ellerinde Filistin bayrakları taşıdığını dile getirdi.

Dalyani, İsrail'in düzenlediği maratona katılan yabancılara, maratona katılarak işgale ve İsrail'in haksız uygulamalarına destek verdiklerini anlatan İngilizce broşürler dağıttıklarını da sözlerine ekledi.

Daha önce, Hristiyan ve Müslüman din adamları, İsrail'in maraton düzenleme kararını kınamış, Ramallah'taki hükümetin basın merkezinde düzenledikleri basın toplantısında, İsrail'i, Kudüs'ü ve kutsallığını çalmaya çalışmakla suçlamıştı.

Bu haber 763 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,716 µs