En Sıcak Konular

Tüketici davaları yüzde 532 arttı

20 Ocak 2013 12:30 tsi
En çok kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarının iptali için başvuruluyor.

İkinci sırayı kaçak elektrik kullanım bedelleri, üçüncülüğü ise devre tatil mağdurlarının açtığı davalar aldı.
 
Tüketici davalarındaki rekor artış herkesi ürküttü. 2011 yılında bin 28 kişinin dava açtığı Bursa'daki Tüketici Mahkemesi'ne 2012 yılında 6 bin 430 kişi başvurdu. İki hakim, bir müdür ve 9 personelin görev yaptığı tek duruşma salonunda toplam bin 51 dosya karara bağlandı. 5 bin 949 dosya ise 2013 yılına devretti. 2012 yılından devreden dosya sayısı 570 oldu.
 
Devreden dosya sayısı da 2012'ye göre 2013'de 10 kattan fazla arttı.
 
TÜKETİCİ MAHKEMESİ, YENİ YILA 6 BİN DOSYAYLA BAŞLADI
 
Yeni yıla devreden 5 bin 949 dosya ile başlayan Tüketici Mahkemesi'ne 2013 yılının ilk 15 gününde 300’den fazla kişi müracaatta bulundu. Daha şimdiden dosyaları 6 binlere dayanan tüketici mahkemesi, hayli yoğun ve yorucu geçecek bir yıla "merhaba" dedi.
 
VATANDAŞLAR EN ÇOK KREDİ KARTI VE AİDATLARININ İPTALİNİ İSTEDİ

Vatandaşlar Tüketici Mahkemesi'ne en çok bankaların kredi çekiminde aldığı dosya masrafları ve kredi kartı aidatlarının iptali için başvurdu. İkinci sırada faturalarına yansıyan kaçak elektrik bedellerinin iptali, üçüncülüğü ise devre tatil mağdurları aldı.
 
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SINIRLARI İÇİNDEKİ TÜM DAVALARA BAKIYOR
 
Mahkeme, değeri bin 161 Lira’nın altında olduğu için hakem heyetlerine açılan tüm davaların itiraz merciini oluşturuyor. Osmangazi Yıldırım ve Nilüfer’deki hakem heyetleri başta olmak üzere Tüketici Mahkemesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan Gürsu, Gemlik, Kestelve Mudanya’daki tüketici davalarına da bakıyor.
 
“MEDYADA ÇIKAN HABERLER TÜKETİCİNİN BİLİNÇ DÜZEYİNİ ARTIRDI”

Yıldırım Belediyesi Hakem Heyeti üyesi Avukat Murat Öz, tüketici davalarındaki olağanüstü artışın sebeplerini aktardı. Kredi ve kredi kartı kullanımının ciddi arttığını ifade eden Öz, “Kredi ve kredi kartı kullanıcı sayısı artık on milyonlarla ifade edilmektedir. Haliyle bu durum kredi mağduru sayısını arttırmaktadır. Kredi ve kredi kartı kullanıcılarından banka tarafından haksız olarak kesilen masrafların iadesi konusunda gerek Tüketici Mahkemeleri gerek Yargıtay tarafından tüketici lehine kararlar verilmesi ve yüksek yargı organları tarafından verilen bu emsal kararların medyada sık sık yer alması, kamuoyunun bilinç düzeyini arttırmıştır” dedi.
 
“BAŞVURULARIN ÜCRETSİZ OLUŞU DA MÜRACATLARI ARTIRIYOR”

Yıldırım Tüketici Hakem Heyeti’ne 2012 yılında başvuruda bulunan 11 bin kişinin yüzde 80’ini bankaların haksız uygulamalarına ilişkin müracaatlar oluşturduğunu kaydeden Öz, “Devletin ve sivil toplum kuruluşlarının, tüketicinin hak arama bilincini geliştirmeye yönelik çalışmaları da başvuru sayısını arttırmaktadır. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru ücretsizdir. Tüketici Mahkemesi’nde ise başvurma ve peşin harç alınmamakta sadece gider avansı alınmaktadır. Bu durum tüketicinin hak arama mücadelesine katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

trthaber


Bu haber 633 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,638 µs