En Sıcak Konular

Halep muhaliflerin eline geçmek üzere

8 Ocak 2013 13:01 tsi
Halep kentindeki Suriye Ordusuna karşı mücadele eden muhalif Şehba Birliğinin Kurucusu Ebu Hamza, Halep'te askerin havaalanlarının çevresinin kuşatıldığını ve kentin muhaliflerin eline geçmesinin ise an meselesi olduğunu söyledi.

Halep'teki genel durumla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Ebu Hamza, Esed'e bağlı ordu birliklerinin 6 aydan bu yana şehirde muhaliflerin yoğun yaşadığı mahalle ve semtlere ağır silahlarla operasyonlar gerçekleştirdiğini ve birçok bölgenin de savaş uçaklarınca bombaladığını belirtti.

Beşşar Esed yönetiminin halka uyguladığı baskı ve ''zulümden'' dolayı duyarlı kişilerin rejimle sahada mücadele etmek için muhalif askeri birlikler kurduğunu kaydeden Ebu Hamza, ''Şebbihalar evlerimize her gün rastgele baskınlar düzenliyordu. Evde kadınlarımıza gözlerimizin önünde hakaret ediyor ve çocuklarımızı tutukluyorlardı. Rejim hapishanelerde tutuklulara akla gelmedik işkenceler ediyordu. Aileler de buna tepki olarak muhalif tugay ve birlikleri destekledi. Birliklere her gün onlarca kişi katılıyordu'' dedi.

Muhalif tugayların kentin yüzde 70'ine hakim olduğunu ve gün gittikçe ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Ebu Hamza, Şam yönetime bağlı ordu birliklerinin kent ve çevresinde taarruzdan savunmaya geçtiğini ve askerin, birliklerinde hapsolduğunu, muhaliflerin ise taarruza geçtiğini ifade ederek, ''Halep'teki tüm askeri havaalanlarının çevresi kuşatılmış durumda, kentin tümünün muhaliflerin eline geçmesi ise an meselesi'' diye konuştu.

''Muhalif tugaylar bir çatı altında toplanmış olsaydı, rejim çoktan düşmüştü''

Ülke içindeki ve dışındaki muhaliflerin bir çatı altında toplanmadığından şikayet eden Ebu Hamza, ''Muhalif tugaylar bir çatı altında toplanmış olsaydı, rejim çoktan düşmüş olurdu ve her gün onlarca insan da ölmezdi'' ifadelerini kullandı.

Muhalif birliklerin Suriye ordusuna karşı birlikte mücadele etmediğini, her birliğin kendi imkanınca saldırılar gerçekleştirdiğini ve başarılar sağladığını vurgulayan Ebu Hamza, şöyle devam etti:

''Birlikler arasında kolektif bir şuur yok, olsaydı, birçok kentin kontrolü çoktan sağlanmış olurdu. Her birlik ve tugay kendi imkanınca ve hafif silahlarla yönetime karşı savaşıyor. Rejim ise her gün başımıza bombalar yağdırıyor. Kardeşlerin birlik zaman geldi ve geçti, rejimin ömrünü daha fazla uzatmayalım artık.''

''Olaylarda yakınlarını yitiren, yaralanan, evleri yıkılan ve hasar görenlere maddi ve manevi destek veriyoruz''

Halep kentinin uzun bir zamandan beri karanlığa gömüldüğünü ve özellikle muhaliflerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerin elektrik trafolarının rejim tarafından halka ceza olarak yakıldığını ve iletişimin kesildiğini anlatan Ebu Hamza, şöyle konuştu:

''Açılan ateş sonucunda ölen, bombardımandan evleri yıkılan, yakılan ve hasar gören herkese her kim olursa olsun maddi manevi yardımda bulunuyoruz. İhtiyaç sahiplerine yatacak battaniye, elbise ve gıda malzemesi yardımında bulunuyoruz. Şehirde rejim kontrolünü kaybetmeye başladığı için halkın toplu olarak bulunduğu fırınları, petrol istasyonlarını, pazarları ve camileri bombalamaya başladı. Kentte birçok cami, okul, hastahane ve halka açık olan yerler, park ve bahçeler savaş uçaklarının hedefi haline geldi. Şehirde evleri yıkılan yakılan ve hasar gören hangi dinden mezhepte ve ırktan olursa olsun el verdiğince yardım ediyoruz.''

Olaylarda evi yıkılmış, eşini kaybetmiş, bir yaşında bebeği olan ve derme çatma barakada yaşayan bir anneyi tespit ederek para ve gıda yardımında bulunduklarını aktaran Ebu Hamza, bir kayanın dibinde yaptıkları derme çatma barakada bebeğiyle yaşayan anneyi daha sağlıklı bir yere taşıdıklarını ve tüm ihtiyaçlarını giderdiklerini hatırlattı.

''Iraklı mağdurlara yardım ettiğim için rejim beni 5 yıl hapse mahkum etti, 2 kardeşimi öldürdü''-

''Iraklı ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğim için rejim sorgulamadan ve beni yargılamadan 5 yıl hapse mahkum etti" diyen Ebu Hamza, hapishanede işkencenin her türlüsüne tutulduğunu vurguladı.

Ebu Hamza, 2006 yılında güvenlik güçlerinin kardeşini ve eşini öldürdüğü, iki ay öncesinde de yine rejim güçlerince evinden alınan küçük kardeşinin de infaz edildiğini dile getirdi.

Ebu Hamza, ''Esed'in bir tiran olduğunu ve halkını katleden bir lider olarak tarihe geçtiğini'' kaydederek, ''Olayların başladığı günden bu yana ülkede reform yapacağını söylüyor. Halkı kandırmaya çalışıyor fakat halkın kendisine inanmadığını son konuşmasında bir kez daha gördük'' görüşünü dile getirdi.

aa

Bu haber 610 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,796 µs