En Sıcak Konular

SGK ilaç bilgilerinizi satacak!

8 Ocak 2013 10:19 tsi
SGK ilaç bilgilerinizi satacak! Gelir artırmak isteyen SGK, Türkiye'nin ilçe ilçe ilaç ve hastalık verilerini Datamed Bilgi Yönetimi şirketine satmayı kararlaştırdı...

Her yıl verdiği açığı kapatmak için bütçeden 25-30 milyar lira arasında kaynak aktarılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) radikal bir karar aldı. Gelir artırmak isteyen SGK, Türkiye'nin ilçe ilçe ilaç ve hastalık verilerini Datamed Bilgi Yönetimi şirketine satmayı kararlaştırdı. SGK, bu verilerin satışından ilk etapta 72 milyon TL'lik gelir elde edecek. SGK, başka firmaların da bu yönde talebi olması halinde, o firmalara da bu bilgileri verecek. Şirketin veri satışının artmasıyla SGK'ya ödenecek ücret, verilecek dataya göre yıllık 500 milyon liraya kadar çıkabilecek.

Türkiye'nin ilaç verilerini alan şirket, bu istatistikleri raporlayarak, isteyen her kuruluşa satacak. Konuya yönelik olarak MİT'ten de görüş olan SGK, istihbarat çalışanlarını uygulama dışında tuttu.

SGK'nın ilaç verilerinin satışına ilişkin süreç, yaz aylarında yayınlanan Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmelik ile başladı. Yönetmelikle vatandaşların sağlık verilerinin satışı için MİT, Kamu İhale Kurumu ve Maliye Bakanlığı'ndan verilerin paylaşımıyla ilgili görüş istendi.


YABANCI FİRMALARA SATIŞ

SGK da DataMed Bilgi Yönetimi isimli şirketle, ilçe ilçe ilaç ve hastalık bilgilerinin satışı konusunda sözleşme imzaladı. Sözleşmeyle, il ve ilçe bazında ilaçların kutu satış rakamları ve kamu indirimli tutarlarına ait veriler 5 yıllığına DataMed'e satılacak. DataMed de bu istatistiklerin analizini yapıp raporlayarak isteyen her kuruluşlara para karşılığı verecek. Karşılığında, SGK'ya süre, ilaç etken maddeleri ve kullanım periyoduna göre belli bir ücret ödeyecek. Şirket, bu verileri talep eden bütün yerli ve yabancı firmalara satacak.

Sağlık verilerine sahip olmak, global ilaç firmaları için büyük önem taşıyor. Örneğin İstanbul Tuzla'da en fazla karşılaşılan hastalıklar ve en çok önerilen ilaçların hangileri olduğu, fiyatlarının ne kadar olduğu bilgisine sahip olan bir ilaç şirketi, planlamasını ona göre yapacak. Şirketler de üretimlerini bu ilaçlara kaydıracak ve ciddi gelir artışları sağlayacak.

SGK yetkilileri, veri paylaşımının yasal dayanağı bulunduğuna dikkat çekerken, kişi ve kurum mahremiyetine özen gösterileceğini vurguladı. (Habertürk) 

Bu haber 1,014 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,836 µs