En Sıcak Konular

'Bir şehit daha olmaması için...'

6 Ocak 2013 19:45 tsi
'Bir şehit daha olmaması için...' "Habur'da da iyi niyetliydi AK Parti. Demokratik açılımların bütün süreçlerinde iyi niyetliydi. Oslo'da iyi niyetli ve samimiydi. "

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bir şehidin daha olmaması için ne yapılması gerekiyorsa onun yapılması gerektiğini belirterek, ''Ama bunu yaparken de ülkenizi bölmek, parçalamak için her türlü musibeti ülkenin başına bela edenlerle de mücadeleye devam etmeliyiz'' dedi.
     Soylu, Akşehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen Siyaset Akademisi programında yaptığı konuşmada, Van'a yaptığı bir ziyareti anımsatarak, bu ziyaretten ülke adına yeniden umut dolu olarak döndüğünü söyledi.
     1999'daki deprem karşısında iflas etmiş bir devlet yapısının olduğunu ifade eden Soylu, ''Aciz, günlerce cesetlerini toplayamayan, oradaki insanına ulaşamayan bir devlet vardı. Ama sırf ona inat, devletin o enkazların altında kalmasına itiraz eder bir şekilde 10 ayda eksi 25 derece soğukta Van'da hem milletimizin kardeşliği, hem devletimizin itibarı, hem de ülkemizin geleceği yeniden imar edildi. Orada binalar yapılmadı. Başka bir şey imar ve inşa edildi. Artık bu Türkiye eski Türkiye değil, devlet eski devlet değil, ülkeyi yöneten insanlar eski insanlar değil. Bu yeni bir zihniyet algısıdır'' diye konuştu.
     Soylu, önlerinde iki temel zorluğun olduğunu, birinin geçmişte olan tahribatların tamir edilmesi, diğerinin ise tamir edilen zemini bozmadan 2023 ve 2071'i inşa etmek olduğunu söyledi.
    
     -''Önümüzdeki seçim AK Parti'nin değil, Türkiye'nin, milletin seçimidir''-
   
     Önümüzdeki mahalli seçimlerinin geride kalan seçimlerden daha önemli olduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:
     ''Çünkü 3. katı çıktık. Zabıta, bir şekilde dozerle beraber o üç katı yıkmak için beklemekte. Bir zafiyetimizde o üç kat yıkılacak. Bizim bir katımız, bir de çatımız kaldı. Önümüzdeki seçim AK Parti'nin değil, Türkiye'nin, milletin seçimidir. Buradaki belediye başkanlığını almak, AK Parti'ye yeter bir sonuç değildir. İnanın belki Mısır'ın, Tunus'un, Yemen'in, Suriye'nin, Balkanlarda şu an 'Türkiye güçlensin' diye bekleyen bütün ülkelerin geleceği de önümüzdeki mart mahalli seçimleridir. Ondan sonra kimseyi heveslendirmeyecek, kimseye iştah bırakmayacak bir seçime gidiyoruz; Cumhurbaşkanlığı seçimi. İlk kez halk oylamasıyla beraber halkın, devletin tepesine kendi insanını bir şekilde yerleştireceği, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin bundan sonra sahibi, tam sahibi bu millettir' diyeceği seçim o seçimdir.''
   
     -''Ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalıyız''
   
     Soylu, AK Parti'nin Türkiye'de birlik, berberlik ve kardeşliği arzuladığını, bu iradeden vazgeçmeyeceğini dile getirdi.
     Temel problemin, Türkiye'yi yıllardan beri ihtilaflar üzerinden yöneten bir anlayışa mağlup etmek olduğunun altını çizen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Bizi Türk, Alevi-Sünni, sağcı-solcu, laik-antilaik diye ayıran ve bunların üzerinden Türkiye'yi yöneten bir elit anlayışla karşı karşıya kalmıştık. Oysa bu dönem bitmelidir. Bu dönemin bitmesi için herkesin ezberini bozacak işler yapılmalı. AK Parti Türkiye'nin yarına hazırlanması için en önemli işlevlerini yerine getiriyor. Hiç kimse tereddüt etmesin. Ama dün bizi birbirimizden ayırarak, parçalara bölerek, bizi yönetmeye çalışanlara fırsat vermeyelim. Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat verilmemeli. Bir şehidin daha olmaması için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalıyız. Ama bunu yaparken de ülkenizi bölmek, parçalamak için her türlü musibeti ülkenin başına bela edenlerle de mücadeleye devam etmeliyiz. Onunla onu ayırmalıyız. Sayın Başbakan ve AK Parti kadroları içinde bulunduğumuz süreçte çok nettir ve samimidir. Mesele insan meselesidir. Biz biliyoruz ki; bir insan bir alemdir. Bir insanı kaybedersek bir alemi kaybetmişizdir. Burada biz iyi niyetliyiz. Habur'da da iyi niyetliydi AK Parti. Demokratik açılımların bütün süreçlerinde iyi niyetliydi. Oslo'da iyi niyetli ve samimiydi. 2000 yılından sonra 'hayır, asimilasyon bitmiştir' diyen bir Başbakan, milletin yüzde 50 oyunu alan cesaretle birlikte, milletle el ele vererek yeni bir süreç açmak istiyor. Buna destek olalım. Yardımcı olalım. Basın ve muhalefet partileri yardımcı olmalı.''

A.A.
     Bu haber 893 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,054 µs