En Sıcak Konular

''Ağaçlandırma hedefimizi aştık''

6 Ocak 2013 13:29 tsi
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, ''Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamındaki ağaçlandırma hedeflerimizi aştık 2 milyon 420 bin hektara ulaştık'' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Abant'ta ortaklaşa düzenlediği ''Ormancılık Sektörünün Geleceği: Orman-Ekoloji-Ekonomi'' konferansının kapanışında yaptığı konuşmada, buradan alınacak neticelerin 21-23 Mart 2013 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek ''Ormancılık ve Su Şurası'' ile 2014-2018 yıllarını kapsayacak olan ''Onuncu Kalkınma Planı'' hazırlıkları için faydalı olacağını kaydetti.
 
Bakan Eroğlu, cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma hamlesini 2008 yılında başlattıklarını anlatarak, ''2008-2012 yıllarını kapsayan Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandırma taahhüdünde bulunmuştuk. Hedeflerimizi aştık 2 milyon 420 bin hektara ulaştık ve 2 milyar adet fidanı toprakla buluşturduk'' şeklinde konuştu.
 
Eroğlu, yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarıyla dünyada en çok ağaçlandırma yapan ilk 3 ülke arasına girdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
''2B gibi kangren olmuş bir meseleyi hükümetimizin uğraşları neticesinde çözdük. Kadastro ve tescil işlemleri yapılmadığı, 2B sınırları belirlenmediği için meseleyi çözmek uzun süre mümkün olmamıştı. Bu sebeple önce altyapısını hazırlamak için Tapu Kadastro Kanunu'nda değişiklik yaptık. Özellikle son 5-6 yılda orman kadastro çalışmalarına hız verdik ve 2011 yılı sonu itibariyle 18 milyon 750 bin hektar orman alanının kadastrosunu tamamladık. 2012 yılı içerisinde 2 milyon hektar alanda kadastro çalışması yaptık'' dedi.

aa


Bu haber 669 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,422 µs