En Sıcak Konular

''En fazla cemevi iktidarımızda yapıldı''

6 Ocak 2013 11:29 tsi
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Cemevlerinin yapılmasında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En fazla cemevi iktidarlarımız döneminde yapılmıştır'' dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'de yıllardır konuşulamayan birçok konunun hükümetleri döneminde konuşulabildiğinin altını çizdi.
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında Alevilik konusu ile ilgili geçmişte yapılan eleştirileri hatırlatan Bozdağ, ''Şimdi bunu da Alevi Bektaşi geleneğinden gelen kardeşlerimiz yazdılar. Onlar, 'Alevilik budur, böyle anlatılmalıdır' dediler. Biz de noktasına, virgülüne dokunmadan onu kitaplara koyduk. Bugün kitaplarda anlatılan ve öğretilen Alevilik tamamıyla Alevi kardeşlerimizin yazdıklarıdır. Bir tane müdahale söz konusu değildir'' ifadelerini kullandı.
 
Madımak Oteli'yle ilgili tartışmaların uzun yıllardır sürdüğünü kaydeden Bozdağ, ''Bizden önce pek çok hükümetler geldi geçti. CHP'de iktidarda oldu, DSP'de iktidarda oldu ama Madımak Oteli konusunda hiçbirisi bir adım atma yoluna gitmedi veya gidemedi. Sebebi nedir bilemiyoruz. Ama biz Madımak Oteli'nin kamulaştırmasını yaptık. Orada bir anı köşesi, bir kültür merkezi, bir yeni yapı oluşturduk ve orada bir yeni başka adımı attık'' diye konuştu.
 
Bozdağ, cemevlerine mabet statüsü vermeye yetkilerinin olmadığını ifade ederek, ''Yani bir yerin mabet olup olmadığına siyasilerin karar vermesi kadar yanlış bir şey olamaz. Yani dinlerin mabetlerine baktığınızda o dinlerin ya peygamberleri ya kitaplarında yer alıyor. Ya kitabında yazıyor ya da o dinin ilk tebliğcisi diyelim, hak dinlerinde ilahi dinlerinde ilk tebliğcileri kimlerse onlar uygulamalarıyla bunu gösteriyorlar. Ama onun dışında gelen insanların mabet ihdas etme yetkisi yok. Ama bu konudaki hukuki bir ihtiyacı karşılamak da lazım'' diye konuştu.
 
Cemevi sayılarındaki artış
 
Cemevi sayılarına bakıldığında 1990'a kadarki dönemde 106 cemevi bulunduğunu, bu sayının 1990-2000 arasında ise 163'e ulaştığını söyleyen Bozdağ, ''Ondan sonraki süreçte de 329 tane cemevi yapıldığını görüyoruz. Cemevlerinin yapılmasında da faaliyetlerinde de herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En fazla cemevi de bizim iktidarlarımız döneminde yapılmıştır'' dedi.

aa

 

Bu haber 641 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,138 µs