En Sıcak Konular

Akdoğan: Öcalan'la görüşülüyor

30 Aralık 2012 09:25 tsi
Akdoğan: Öcalan'la görüşülüyor Başbakan'ın başdanışmanı Akdoğan, PKK'nın eylemsizlik kararı söylemini her kış tekrarladığına dikkat çekti, 'İmralı'yla görüşmeler devam edecek' dedi.

Başbakan’ın, İmralı’yla yapıldığını söylediği görüşmelerin içeriğini danışmanı Akdoğan açıkladı: Silah bıraktırmayı müzakere ediyoruz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı olan AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, İmralı’yla, PKK’ya silah bıraktırmak amacıyla yapılan görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın önceki gün TRT ’de, “PKK’nın İmralı’daki lideri Abdullah Öcalan ile MİT gibi kurumlar aracılığıyla yapılan görüşmelerin sürdüğü” şeklindeki açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Yalçın Akdoğan, bu görüşmelerin temel hedefinin örgüte silah bıraktırmak olduğunu vurguladı.

Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevlerinin sona erdirilmesinden sonra örgütün eylemsizlik kararı alması için de benzer bir çağrı yapılabileceği yönünde değerlendirmeler yapıldığını anımsatan Akdoğan, PKK’nın her kış mevsiminde benzer bir yaklaşım içerisine girdiğini söyledi.

Eylemsizlik kararı yetmez

Akdoğan, “Dolayısıyla ‘Öcalan çağrı yapsın eylemsizlik kararı alınsın’ gibi beklentiler içinde değiliz. Bu taktiksel bir adımdan başka anlam ifade etmez. Silah bıraktırılacaksa bir anlam ifade edebilir” diye konuştu.

PKK dahil çeşitli kesimler tarafından süreci baltalama girişimleri olabileceğini söyleyen Yalçın Akdoğan, şöyle konuştu:

Tek başımıza kalsak da...

“Hükümetimiz başından beri sorunun çözümüne yönelik güçlü bir irade ortaya koydu ve bu iradesini güçlü şekilde sürdürüyor. Biz tek başımıza kalsak bile, muhalefet destek vermese bile, çeşitli kesimler bu süreci baltalamaya kalkışsa bile biz bu süreci devam ettirmek konusunda kararlıyız. Görüşmeler, çabalar bu kapsamda sürdürüyor.”

TarafBu haber 1,035 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,397 µs