En Sıcak Konular

Özel Temsilci İbrahimi Moskova'da

29 Aralık 2012 09:25 tsi
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek.


     Suriye'nin başkenti Şam'dan Moskova'ya gelen İbrahimi'nin Lavrov ile biraraya gelmesi bekleniyor.
     24 Aralık'ta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen İbrahimi'nin temasları ve önerileri hakkında Lavrov ile görüş alışverişinde bulunacağı ifade edildi.
     Lavrov, dün de, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile bir araya gelerek ortak bir basın toplantısı düzenlemişti.
     Toplantıda, Rusya'nın, Esed'in kaderine Suriye halkının karar vermesi gerektiği yönündeki görüşlerini yineleyen Lavrov, "Bu düşünce bizim temel pozisyonumuz" ifadesini kullanmıştı.
     Lavrov, Suriye sorununun çözümüne dair bir kez daha Cenevre mutabakatına vurgu yaparken, uluslararası toplumun Suriye'deki tarafları daha fazla çatışmaya değil, Cenevre mutabakatı çerçevesinde çizilen yol haritasına uymaya yöneltmesi gerektiğini dile getirmişti.
     Rus Dişişleri Bakanı, 2 gün önce de Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat ile bir araya gelmişti.
     Lavrov ayrıca, Rusya'nın, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib ile görüşmeye hazır olduğunu vurgulayarak, bugün İbrahimi ile görüşmesinde "büyük resmi" görmeye çalışacaklarına vurgu yapmıştı.
     Rusya, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib'i Suriye konusunu görüşmek için Moskova'ya davet etmişti. Ancak, Suriye muhalefetinin bu daveti reddettiği ve Rusya'nın Suriye'nin iç işlerine karışmaması gerektiği yönünde uyarıda bulunduğu belirtiliyor.
     Rusya, Suriye krizinde Cenevre'de varılan mutabakatın tek çözüm yolu olduğunu yönündeki görüşünü sık sık dile getirirken, ''Esed'in avukatı olmadığını, Suriye rejiminin değil, Suriye halkının geleceğinin önem taşıdığını'' vurguluyor.
     Rusya'nın Suriye politikasındaki temel parametrelerden biri olan Cenevre Mutabakatı, Şam rejimi ile muhalefetin karşılıklı rızasına dayalı olarak geçiş yönetiminde görev alacak yetkililerin belirlenmesini öngörüyor.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün yaptığı açıklamada, Suriye'de geçiş döneminin Beşar Esed ile olabilmesi şansının haziran ayına göre bile bugün artık tümüyle neredeyse kaybolduğunu ifade ederek, ''Bu yeni şartlara uygun bir geçiş modeli üzerinde istişarelerimiz sürüyor'' demişti. 

A.A.Bu haber 580 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,177 µs