En Sıcak Konular

Çin'e özel elçi

22 Aralık 2012 10:42 tsi
Çin'e özel elçi Japonya'nın yeni yönetimi Çin ile olan ada krizine son vermek için ilk adımı attı.

Seçimleri kazanan Liberal Demokrasi Partisi'nin (LDP) milliyetçi lideri Şinzo Abe, Seul ve Pekin'e özel elçi yollamaya karar verdi.

Müstakbel başbakan Abe, Güney Kore'ye Liberal Demokrasi Partisi'nin üst düzey isimlerinden Fukuşiro Nukaga'yı, Pekin'e ise eski dışişleri bakanlarından Masahiko Komura'yı göndermeye karar verdi.

Güney Kore'de yapılan devlet başkanları seçimlerini Park Geun Hye'nin kazanmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Abe, Güney Kore'yi "yakın çalışma ihtiyacı hissettiği bir komşu" olarak gördüğünü vurgulamıştı.

Meclisteki Japon-Güney Kore Dostluk Grubu üyesi de olan Nukaga'nın gelecek hafta Seul'e giderek Park ile buluşması bekleniyor. Nukaga'nın Abe'nin mektubunu da ileteceği kaydedildi. Bu adımın ardından LDP lideri Abe'nin Çin'e de eski dışişleri bakanlarından Komura'yı göndereceği kaydedildi.

Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Nikkei'de yer alan habere göre, Komura Pekin'e Şinzo Abe'nin mektubunu da iletecek. Komura'nın da meclisteki Japonya-Çin Dostluk Grubu'nun başkanı olduğu kaydedildi.

Liberal Demokratların lideri Abe, bu adımların yanı sıra ada krizini derinleştirmemek için bazı manevralar da yaptı. Japonya'nın gelecek şubat ayında planladığı "Takeşima Günü" etkinliklerini iptal edebileceği öne sürüldü.

Liberal Demokratlar, adalar üzerindeki iddialarını göstermek için 22 Şubat'ta özel bir gün düzenleyeceklerini açıklamışlardı. Tokyo, adalar nedeniyle Seul ile karşı karşıya gelmişti. Seul'un asker bulundurduğu Dokdo adasını Tokyo, Takeşima diye isimlendiriyor ve egemenlik iddiasında bulunuyordu. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın geçtiğimiz ağustos ayında ziyareti Japonya'nın tepkisini çekmişti.

Bu haber 951 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,921 µs