En Sıcak Konular

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

22 Aralık 2012 08:11 tsi
ABD'den İran'a yeni yaptırımlar ABD Hazine Bakanlığı, İran'ın kitle imha silahı programına katkıda bulundukları gerekçesiyle 4 şirket ve 1 kişiye yaptırımlar açıkladı.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yaptırımlar, İran savunma sanayiyle bağlantıları bulunduğu belirtilen kişi ve şirketleri kapsıyor.

         Yaptırımlarda, söz konusu şirket ve bireyler, İran'ın askeri ve savunma sanayisine katkıda bulundukları gerekçesiyle kitle imha silahları sağlayıcıları olarak tanımlanıyor.

         Bakanlığın yaptırım uyguladığı 4 şirket ve 1 kişinin adları şöyle:

         ''SAD Import Export Co, Chemical Industries and Development of Materials Group, Marine Industries Organization, Doostan International Co. ve Mustafa Esbati.''

         Açıklamada, SAD Import Export Co'nun ayrıca, İran Savunma Sanayileri Teşkilatı adına, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kontrolündeki Suriye Silahlı Güçleri'ne silah naklettiği belirtildi.

         ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen, yaptığı açıklamada, ''İran'ın yasa dışı silah programına karışan şirket ve bireyleri ortaya çıkarmaya devam edeceklerini'' belirterek, ''İran'ı, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı sorumlu tutmaya ve Esed rejiminin uyguladığı şiddete desteğini ifşa etmeye devam edeceğiz'' ifadesini kullandı.

         Yaptırımlarda, bu kişi ve şirketlerin ABD firmaları ve vatandaşlarıyla iş yapması yasaklanıyor ve ABD'deki mal varlıkları da donduruluyor.

         Bunun yanında bu kişi ve şirketler için para transferi yapan yabancı bankaların da ABD bankacılık sistemine girişleri yasaklanıyor.

A.A.Bu haber 683 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,920 µs