En Sıcak Konular

Japonya-Çin gerilimi artıyor

15 Aralık 2012 12:08 tsi
Japonya-Çin gerilimi artıyor Doğu Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle Çin ile kriz yaşayan Japonya, hava savunmasını güçlendirmeye karar verdi.

 Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, Hava Kuvvetleri'nin gözetleme sistemlerini güçlendireceklerini açıkladı.

Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu dediği adalar nedeniyle iki ülke kriz yaşıyor. Çin'e ait gemilerin ardından bir uçağının da adalar olduğu bölgede uçması Japonya'yı hareketlendirdi. Japon savaş uçakları, Çin uçağına havada önleme yapmıştı. Bu ihlalin ardından Tokyo, hava savunma gözetleme sistemini güçlendirecek. Fujimura düzenlediği basın toplantısında, "Hava savunmamız için her türlü önlemi alacağız." diye konuştu. "Çin'in ihlali" sırasında radarların, Çin uçağını tespit edemediği belirtildi. Hükümet sözcüsü Fujimura, bu ihlalin Çin'in adalar üzerindeki iddialarını göstermek adına attığı bir adım olduğunu belirtti. Fujimura, Japonya'nın egemenliğini zedeleyecek her türlü girişime karşı sağlam bir şekilde duracaklarını kaydetti.

Ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü.

Bu haber 905 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,338 µs