En Sıcak Konular

Kopenhag Kocatepe Camii karıştı

11 Aralık 2012 16:47 tsi
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Kocatepe Camiinde imamı Talip Akbaş’ın, görevinin ilk yılında istifa ederek Türkiye’ye dönmesi cami cemaatinin büyük tepkisine neden oldu.

Bir basın toplantısı düzenleyen Kocatepe Cami Derneği Yönetimi ve Kadın Kolları, imam Talip Akbaş’ın Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Onay’ın baskıları sonrasında Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldığını iddia etti. Dernek yönetimi, imamın şahsında Danimarka’nın en önemli camilerinden biri olan Kocatepe Camii’nin ve cemaatinin mağdur edildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada kurumlarla ilgili herhangi bir sıkıntıları olmadığını belirten Kocatepe Cami Derneği Başkanı Faik Canbaz, "Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Onay, kurumunun kendisine verdiği yetkiyi keyfi bir şekilde kullanarak camimizi zor durumda bırakmıştır." dedi. İmam Talip Akbaş’ın istifasıyla Kocatepe Camii üyeleri ve cemaatine haksız bir şekilde büyük bir ceza verildiğini savunan Canbaz, böyle bir şeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

İmam Talip Akbaş’ın Türkiye’ye dönmesi Kocatepe Camii Kadın Kolları’nın da tepkisine neden oldu. Kocatepe Camii Kadın Kolları Başkanı Ayten Gültaş, yaklaşık 5 aydır kadın ve kızların camide herhangi bir eğitim alamadığını ifade etti.

Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Onay ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte imam Talip Akbaş’ın Müşavirlik tarafından değil çocuklarının eğitimini ve annesinin kalp rahatsızlığını öne sürerek kendi isteğiyle Türkiye’ye dönmek istediği ve bu durumu ifade eden bir dilekçeyi bir süre önce Danimarka Din Hizmetleri Müşavirliğine vererek istifasını talep ettiği öğrenildi.

CihanBu haber 799 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,809 µs