En Sıcak Konular

Esad fosfor bombası kullanıyor

11 Aralık 2012 14:50 tsi
Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esad yönetimine bağlı güçlerin Suriye'nin muhtelif bölgelerinde sivillere yönelik fosfor bombası kullandığını iddia etti.

SRGC'den yapılan yazılı açıklamada ''karada Özgür Suriye Ordusu karşısında hezimete uğrayan Esad güçleri savaş uçakları ile sivil yerleşim birimlerine saldırmakta, hava saldırılarında Kimyasal Silahlar Konvansiyonu çerçevesinde yasaklanmış olan fosfor bombası kullanılmaktadır'' denildi.

Konsey, Şam'ın Duma banliyösünde fosfor bombası kullanıldığını, bazı bombaların ise patlamadan sokaklara düştüğünü belirtti. ÖSO'nun ele geçirdiği bazı askeri üslerde de kullanılmaya hazır fosfor bombaları bulunmuştu.

Fosfor bombasının etkileri

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açıyor. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanıyor. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmeden, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürüyor. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduğunu ortaya koyuyor. Yanma reaksiyonu bir kez başladığında durdurulamıyor. Nihai etki, napalm bombasının aynısı, hatta daha kötüsü olarak tanımlanıyor.

Yangın silahı olarak beyaz fosfor, 1980 Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi kapsamına giriyor. Sözleşme, yangın silahlarının sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılmasını yasaklıyor. Fosfor bombasının etkileri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2003'te Irak'a yaptığı müdahalede ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında gözlemlenmişti.

Bu haber 699 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,190 µs