iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Varsın 'sıfır sorun' olmasın.. Kaç sorun olsun?

11 Aralık 2012 10:44 tsi
Varsın 'sıfır sorun' olmasın.. Kaç sorun olsun? Sıfır sorun haritası: Komşularla kaç sorunumuz var? iyibilgi Ankara

iyibilgi ankara

AKP iktidarının dış politikadaki sıfır sorun politikasının özellikle Suriye’de gelişen süreçle ağır yara aldığı bir gerçek. Bunun sebebi de-gayet anlaşılır biçimde-bu ülkeyle olan yakın geçmişteki ilişkilerin parlaklığı.

İşler kötüye gitmeye başladığında, başta muhalifler olmak üzere herkes bir “liste” oluşturmaya başlamış bulunuyor: “Irak’da da durum aynı, İranla zaten hep gerginiz, Yunanistan’ı söylemeye gerek yok, Ermenistan’la hani işler düzelecekti, şimdi Rusya ile de aramız bozuldu, vs…”

Hükümet hepsi için-tıpkı dünkü bütçe görüşmelerinde olduğu gibi-bizzat Başbakan’ın ağzından, “az sabır” tavsiye etse de, “görünüm” böyle olduğunda daha çok dış politika uygulayıcılarının sabır etmesi gerekebilir.

Ancak “komşularla sıfır sorun” politikasının “bazı komşularla 1, 2, 3, 4, 5.. sorun” olmasında bir sakınca var mı diye de tartışmak gerekebilir.

1. İRAN: Tahran ile Ankara’nın arası sanki spesifik bir veya birkaç konudan değilde, özellikle Batı söylemi ve yerli tekrarlayıcılarının zikrettiği, “İran ve Türkiye doğal rakip” okuması hakim gibi. İran’ın nükleer çalışmaları nedeniyle, Brezilya/İran/Türkiye’nin beraber kalkan elleri Batı’da elbette “ne oluyor” kaygısı ve “eksen” tartışması yarattı. Nihayet buradan aldığımız enerjinin “altın”la ödenmesi de öyle görünüyor. Fakat eğer ABD’den söz ediliyor ise iki ülkenin yakınlaşmasına sonuna kadar karşı oldukları söylenemeyebilir! Ankara’nın İran’la ilişkileri devam ediyor ve Suriye gibi İran açısından büyük ve stratejik bir sorun dahi birbirlerini “anlama”larını engellemiyor. Bu açıdan bakıldığında, hele İsrail meselesi de tabloya eklendiğinde, sıfır sorun değil ama “sıfırdan büyük 3’den küçük sorunlardan” bahsedilebilir.

DEVAMBu haber 2,119 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,086 µs