En Sıcak Konular

TSK'dan Gürcistan'a askeri malzeme yardımı

8 Aralık 2012 15:42 tsi
 TSK'dan Gürcistan'a askeri malzeme yardımı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Gürcistan Silahlı Kuvvetlerine sağladığı eğitim ve lojistik destek çerçevesinde Gürcistan'a toplam 350 bin dolar değerinde iki seyyar tamirhane aracı ile bir itfaiye aracı hibe etti.

 Malzemeler, Gürcistan'daki bir askeri eğitim merkezinde düzenlenen törenle Gürcü yetkililere teslim edildi.

         Türkiye'nin Gürcistan ordusuna sağladığı lojistik destek konusunda AA muhabirine açıklama yapan Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan, iki ülke arasında hibe ve lojistik işbirliği protokolü olduğunu ve bu protokol kapsamında TSK'nın her yıl Gürcistan'a çeşitli askeri malzemeler hibe ettiğini bildirdi.

         Burhan, ''Bu anlaşmanın uygulama protokolleri var, ayrıca her yıl bir protokol imzalanıyor ve bu çerçevede Gürcistan Silahlı Kuvvetlerine belirli askeri malzeme ve araç, daha çok lojistik malzemeler hibe ediliyor. Bu sene ise iki seyyar tamirhane aracı ve bir kapasitesi yüksek bir itfaiye aracı hibe edildi. Bunların toplam değeri 350 bin dolar tutarında'' dedi.

         Söz konusu işbirliği anlaşmasının iki ülke arasında 1998 yılında imzalandığını belirten Burhan, 1998 yılından bu yana Türkiye'nin Gürcistan'a yaptığı hibe yardımlarının toplam değerinin 52 milyon dolara ulaştığını vurguladı.

         Büyükelçi Burhan, ''Biz Gürcistan'ın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonunu destekliyoruz. Son olarak Sayın Bakanımız Davutoğlu, Brüksel'de gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı kapsamında Gürcistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Maya Pandjikidze ile bir araya gelmişti ve burada Gürcistan'ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonunu ve uluslararası tanınmış sınırlar çerçevesinde toprak bütünlüğünü desteklediğimizi tekrar vurgulamıştı''dedi.

         İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen ve bu ilişkilerin üst düzeyde olduğunu söyleyen Burhan, ''İki ülke arasında tesis edilen güven düzeyinin ne kadar yüksek olduğunu dünkü törende de dile getirdim'' diye konuştu.

         Bakü-Tiflis-Ceydan petrol, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatlarına, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu projesine, Batum havaalanının ortak kullanımına, iki ülke arasında kimlikle geçiş uygulamasına ve gümrükte kurulacak olan tek pencere sistemine de değinen Burhan, ''Bunlar gerçekten tüm bölge ülkelerine, ki bu bölge oldukça problemlerle biraz fazla haşır neşir olan bir bölgedir, bu bölgede Türkiye ile Gürcistan ilişkileri gerçekten diğer tüm bölge ülkelerine örnek olacak düzeydedir'' şeklinde konuştu.

         Büyükelçi Burhan, Türkiye'nin Gürcistan'a sağladığı lojistik desteğin belli bir süresinin olmadığını, sürekli devam ettiğini sözlerine ekledi.Bu haber 776 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,553 µs