En Sıcak Konular

Mali'nin kuzeyine askeri müdahale

1 Aralık 2012 22:24 tsi
Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK), Mali'nin kuzeyine hakim olan silahlı gruplara karşı askeri müdahalede bulunulması için 20 Aralık tarihine kadar bir karar çıkartılmasını talep etti.         Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philippe Lalliot, ''BMGK'nın konu ile ilgili kararı yeni yıldan önce çıkartmasını arzu ediyoruz. Bu yeni karar tasarısı 10 ile 20 Aralık arasında oylanabilir'' dedi.

         BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği raporda, BM'ye Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği tarafından sunulan müdahale planı için, "Operasyon konusunda birliklere kimin öncülük edeceği, eğiteceği, takviye edeceği, donatacağı ve finanse edeceğine ilişkin temel sorular halen yanıtsız" demişti.

         Askeri operasyondan önce geniş tabanlı bir siyasi uzlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Ban, kuzeydeki askeri müdahalenin iyi planlanmaması ve icra edilmemesi halinde halihazırda aşırı kırılgan olan insani durumu daha da kötüleştireceğine dikkati çekmişti.

         Ban, uluslararası kaygıların karşılanması halinde BMGK'nın, ECOWAS ve Afrika Birliği'ne 1 seneliğine, bu iki örgütün önerdiği 3 bin 300 kişilik askeri birlikle kuzeydeki militanlara karşı "her türlü gerekli tedbiri alma" yetkisi verebileceğini kaydetmişti.

         ECOWAS ve Afrika Birliği tarafından sunulan askeri müdahale planının önümüzdeki haftalarda BMGK'da değerlendirilmesi bekleniyor. 

Bu haber 689 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,004 µs