En Sıcak Konular

Barzani'den olumsuz cevap

24 Kasım 2012 23:58 tsi
Irak'taki siyasi krizi çözmek için Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi Necef'e davet eden Irak'taki en büyük Şii grubun lideri Mukteda es-Sadır'a, Barzani den olumsuz cevap geldi.Irak'ta Kürt yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında süren gerginliğin çatışmaya dönüşmemesi için Mesut Barzani ile Nuri El Maliki'yi Necef'e davet eden Şii lider Mukteda es-Sadır'a Barzani olumsuz cevap verdi.

         IKBY Başkanlık sözcüsü Ümit Sabah, IKBY resmi internet sitesinde yayınladığı basın açıklamasında, Sadır'ın davet mektubunun kendilerine ulaştığını belirterek, Başkan Barzani'nin bu davete icabet etmeyeceğini açıkladı.

         Yaşanan krizin kişisel bir meseleden kaynaklanmadığının belirtildiği açıklamada, ''Bu sorun ülkeyi yönetme şekli ile ilgilidir. Anayasaya, taraflar arasında yapılan anlaşmalara uyulmaması, bugünkü krize neden olmuştur. Şunu da belirtmek isterim ki; Mesut Barzani kardeşi Sadır'ı görmekten her zaman mutlu olur'' denildi.

         Tuzhurmatu'da Irak ordusuna bağlı askerlerin bir peşmergeyi öldürmesi sonrasında taraflar askeri güçlerini harekete geçirmiş bu durum çatışma endişesini artırmıştı.

         Mukteda es-Sadır ise yaşanan gerilimin herhangi bir çatışmaya dönüşmemesi ve siyasi krizin de sona ermesi için IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye çağrıda bulunmuştu. Sadır, iki lideri sorunun çözümü için Necef'te bir araya gelmeye davet etmişti.

A.A.Bu haber 632 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,673 µs