En Sıcak Konular

'Derin devlet...'

10 Kasım 2012 22:31 tsi
'Derin devlet...' TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyesi 7 milletvekili, Susurlak davasından aldığı hapis cezası nedeniyle Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi'nde bulunan Mehmet Ağar'ı yaklaşık 4,5 saat dinledi.

 28 Şubat dönemiyle ilgili Ağar'ı dinleyen komisyon üyeleri cezaevi çıkışında görüşmenin içeriğiyle ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Ağar'a derin devletin ne olduğunu sordu. Ağar'ın cevap olarak, "Derin devlet Musul ve Kerkük'den başka toprak kaybetmemektir." dediği ifade eden Toptaş, cevabı enterESan olarak değerlendirerek, "Ne anlarsınız bundan." dedi. Heyetin başkanlığını yapan 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Yaşar Karayel, görüşmeyi olumlu olarak değerlendirdi. Darbeleri araştırma komisyonu olarak en son Mehmet Ağar'ı kendi dönemiyle ilgili dinlediklerini belirten Karayel, "Ailesi de biliyorsunuz geçmişten beri devlette görev yapmış insanlardı. 1960 ihtilali, 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat ve 27 Nisan'la ilgili bütün arkadaşlarımızın soruları oldu. Bu sorulara içtenlikle cevaplar verdi. Özellikle 28 Şubat döneminde, kendi döneminde, 1996'ya kadar olan dönemde, İçişleri bakanlığından ayrılmasına kadar olan kısımların hepsini arkadaşlarımız sordu. Özellikle Refahyol hükümetinin düşürülmesiyle ilgili konularda arkadaşlarımız sordu. 27 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hangi noktalarda girmediler, niye girmediler, girmelerine gerekçe olan şeyler nedir? Arkadaşlarımız onları da sordu. Kendisi de bu konularda cevaplarını verdi. Daha sonra bu tutanakları sizlerle paylaşacağız." dedi.

Mehmet Ağar'ın devlet adamı anlayışı içinde yapmış olduğu hizmetler döneminde kimseye her hani bir kusur izafe etmeden doğru bildiklerini kendileriyle paylaştığını kaydeden Karayel, "Arkadaşlarımız kamuoyunun bildiği, bilmesini istediği bütün soruları sordu. O da cevapladı. Hepsini kayıtlara geçirdik." açıklaması yaptı.

Necmettin Erbakan'ın Libya gezisinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan istafa eden Mehmet Ağar'a istifasıyla ilgili sorunun sorulup sorulmadığı ve Ağar'ın ne cevap verdiğine Karayel, "Sorduk, Libya gezisi ile ilgili özellikle Dışişleri Bakanlığı istihbaratlarından gelen bilgileri olduğunu, o bilgileri Sayın Erbakan ile paylaştığını, gitmemesi gerektiğini Bakanlar Kurulu’nda söylediğini, daha sonra da bir kararname hazırlandığını, bu kararnameyle ilgili basında kendisine sorulunca haberim yok dediğini, ben öyle bir kararname imzalamadım dediğini, daha sonra Libya’ya gittiğini, daha sonra kendisinin haklı olduğunu söyledi." karşılığını verdi. Kendileri için Ağar görüşmesinin olumlu bir görüşme olup olmadığına ise Karayel, "Biz şimdiye kadar Türkiye'nin geçmiş dönemlerine ait 200'e yakın hizmet etmiş, şahit olmuş insanla bunları konuştuk. Sayın Ağar'ı da bu noktada dinlemiş olduk. Bizim için tatminkar bir toplantıydı. Kendisine geçmiş olsun diyoruz. İnşallah kısa zamanda hürriyetine kavuşur. " yanıtını verdi. Milletvekilleri Ağar'ın iyi ve sağlıklı olduğunu da söyledi.

"BİLMEDİĞİNİZ HİÇBİR ŞEYİ SÖYLEMEDİ"

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ise Mehmet Ağar'dan birşey öğrenmeyi beklemediğini belirtti. Ağar'ın bilinen şeyleri söylediğini ifade eden Toptaş, "Ağar'dan ben zaten birşey öğrenebileceğimizi beklemiyordum. Bildiğimiz şeyleri söyledi, yeni birşey yok sayın Ağar'da. Kendi yaşam hikayesini dinledik. Emniyet Genel Müdürlügü ve siyaset hayatını anlattı. Sorduğumuz soruların hiçbirine bizim işimize yarar şekilde cevap vermediğini söyleyebilirim. Örneğin Susurluk olayındaki rolü ile ilgili ya da Susurluk olayı ile ilgili bilmediğimiz hiçbir şey söylemedi. Doğruyol Partisi'nin Anavatan partili ile birleşmesi, birleşmeden son anda vazgeçilmesi ile ilgili hiçbir şey söylemediği bilmediğimiz. Türkiye'deki faili mechul cinayetlerle ilgili hiçbir şey söylemedi. Onun dışında yani yeni bir şey söylemediğini söyleyebilirim." dedi.

Mehmet Ağar'ın bilinen şeyleri uzun uzun anlattığını ve anlatmasına fırsat verdiklerini dile getiren Toptaş, "Sanıyorum cezaevinde uzun süre kalınca insan anlatma ihtiyacı duyuyor. Onu da doğal karşılamak lazam. Ama beklediğim hiçbir şeyi alamadım." diye konuştu. Ağar'ın anlattıklar arasında öne çıkan konunun derin devletin ne olduğuna dair verdiği cevap olduğunu söyleyen CHP'li vekil Toptaş, Ağır'ın buna cevabının , "Derin devlet Musul ve Kerkük'den başka toprak kaybetmemektir' olduğunu aktardı. Toptaş, "Yani enterasan ne anlarsınız bundan." dedi. Ağar'a işkenceleri de sorduğunu, işkenceleri sert sorgu yöntemleri olarak değerlendirdiğini söyledi. Son olarak Ağar'a İsrail'den alınan ve kaybolan suikast silahlarını sorduğunu da belirten Toptaş, Ağar'ın buna cevabının, "Mücadele etmek için bu gerekiyordu" olduğunu söyledi. Silahların kaydı olmadığını ifade ettiğini belirten Toptaş, buna Ağar'ın, "Evet bunların kaydı olmaz." dediğini gazetecilerle paylaştı. Açıklamanın ardından komisyon üyeleri cezaevinden ayrıldı. 

CHNBu haber 1,067 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,008 µs