En Sıcak Konular

''Savaştan başka alternatif yok''

4 Kasım 2012 14:05 tsi
Mali ordusu, silahlı grupların kontrolündeki kuzey bölgelerin özgürlüğü için, savaştan başka alternatifin bulunmadığını açıkladı.

Mali ordu komutanı Albay İbrahim Dambili, yaptığı basın açıklamasında, ''Silahlı grupların kontrolündeki kuzey bölgelerin özgürlüğü için ordu savaşacaktır, başka alternatif yok'' dedi.
 
ABD ve batılı devletler, Mali'nin kuzey bölgelerini ellerinde bulunduran silahlı örgütlere karşı Cezayir ve Moritanya gibi komşu ülkelerin destek vereceği bir askeri operasyon düzenlenmesi için görüşmeler yürütüyor.
 
Senegal Şeyh Anta Diop Üniversitesi Profesörü Sirin Osban Bi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Cezayir ve Moritanya'nın Mali'ye yapılacak askeri operasyonun içinde yer alması, Afrika güçlerine önemli katkı sağlayacaktır'' dedi.
 
BM Güvenlik Konseyi'nin Mali'yi ülkenin kuzey bölgesini kontrollerinde bulunduran silahlı gruptan kurtarma çerçevesinde üzerinde çalıştığı tasarı 12 Ekim'de karara bağlanmıştı. İlk etapta askeri müdahale kararı çıkmazken, konu ile ilgili Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) yetkilendirilmişti. Konsey, ECOWAS'a askeri müdahaleye ilişkin planını belirlemesi için 45 gün süre vermişti.
 
Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA), Tevhid ve Cihad Hareketi ve Ensar ed-Din hareketi, Mart ayındaki askeri darbeyle oluşan iktidar boşluğundan yararlanarak Mali'nin kuzey bölgelerinde kontrolü ele geçirmeye çalışıyor.
 

Bu haber 1,012 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,456 µs