En Sıcak Konular

Erdoğan: Terörün devri kapanmıştır

20 Ekim 2012 14:42 tsi
Erdoğan: Terörün devri kapanmıştır ''Bölgesel güç haline gelen Türkiye'nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. "

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bölgesel güç haline gelen Türkiye'nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla, dayanışma halinde aşacağız. Bize husumet besleyen her çevrenin dilediği gibi kullandığı bu kuklayı, maşayı Allah'ın izniyle bertaraf etmek için çok boyutlu ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz'' dedi.

         Erdoğan, Elazığ Havalimanı yeni terminal binası ve şehirde yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

         Konuşmasına ''Sevgili Gakgoşlar, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum'' diye başlayan Erdoğan, açılışını yaptığı Elazığ Havalimanı ve diğer tesislerin, olimpik yüzme havuzunun, lise, ilköğretim ve ana sınıfından oluşan 11 okulun Elazığ ve Türkiye için hayırlı olmasını Allah'tan temenni etti.

         Dün akşam Hakkari'deki saldırıda şehit olan 3 polise ve Bitlis'te şehit düşen 3 koruyucuya Allah'tan rahmet, emniyet camiasına ve yakınlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, saldırılarda yaralananlara da acil şifalar diledi.

         Hakkari'de 3 terörist de etkisiz hale getirildiği ifade Başbakan Erdoğan, konuşmasında bu saldırılardan nelerin amaçlandığıyla ilgili bir değerlendirme yapacağını söyledi.

         Başbakan Erdoğan, Elazığ'da 1940 yılından beri kullanılan, yılda 150 bin yolcu kapasiteli havaalanının ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak olduğunu belirterek, mevcut tesislerin 2009'da daha büyük gövdeli, kapasiteli uçakların iniş yapabilmesi için geliştirildiğini bugün de toplam 54 milyon liralık yatırımla 16 bin metrekare kapalı alanı bulunan, yılda 2 milyon yolcuya en modern şartlarda hizmet verecek havalimanı inşa ettiklerini anlattı.

         Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

         ''Terminal binası, apronu, üst yapı tesisleri ve diğer donanımlarıyla gerçekten güzel bir havalimanı oldu. Bugün ülkemizde tarihi bir günlerimizden birini de Elazığ'da yaşıyoruz. Elazığımızın, halkımızın hizmetine Elazığ Havalimanı'nı en modern şekliyle sunuyoruz. Elazığ Havalimanı biz göreve geldiğimizde 46 bin yolcuya hizmet veriyordu, bu rakam geçtiğimiz yıl 550 bine yaklaştı. İnşallah bu yeni havalimanıyla birlikte bu rakamlar çok daha yukarı çıkacak. Az önce terminal binasına girince sizler adına, milletim adına gururlandım. Modern bir terminal binasının, çevre binalarıyla birlikte modern bir konsept. Havalimanımız Elazığlı kardeşlerime inşallah uzakları yakın edecektir. Bu havalimanında faydalanacak olan Elazığ ve çevre illerdeki kardeşlerime hayırlı yolculuklar diliyorum.

         Türkiye'de uçakla seyahati bir ayrıcalık, sadece parası olanlara imtiyaz olmaktan biz çıkardık. Yola çıkarken, 'havayolu, halkın yolu olacak' demiştim. İktidara geldiğimizde ülke genelinde tarifeli sefer düzenlenen havalimanı sayısı 25'ti. Bugün ülkemizin 48 havalimanına tarifeli sefer düzenleniyor. Artık ihtiyaç duyan her vatandaşımız uçakla seyahat edebiliyor. 2003 yılında toplam 34 milyon 443 bin olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 117 milyon 347 bine ulaştı. Artık benim halkım uçaklarla seyahat ediyor. Aynı şekilde karayoluyla seyahati de güvenli ve konforlu hale getirdik. Türkiye'de toplam 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı ama geçtiğimiz yıl 15 bin 524 kilometre bölünmüş yol yapıp, hizmete sunduk. Sadece 6 ilimiz bölünmüş yol ile bağlıyken bugün 74 ilimiz bölünmüş yol ağıyla birbirine bağlı durumda.''

        

         -''Ulaşımı eziyet olmaktan çıkardık''-

         Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde yapılan otoyollar, köy yolları, hızlı trenle Türkiye'de ulaşımı eziyet olmaktan çıkardıklarını belirterek, ''Gençlerimiz o günleri hatırlamıyor olabilir ama sizlerden ricam o sıkıntılı, çileli günleri unutmayalım, o günleri hatırlayalım. Eğitimi, sağlığı, toplu konutu, belediye hizmetleri, köylerin durumunu, sosyal yardımları, diğer yatırımları gözümüzün önünden film şeridi gibi geçirip 10 yıl öncesi ile bugünün mukayesesini yapalım. Sahip olduğumuz imkanların kıymetini ancak bu şekilde takdir eder anlayabiliriz. Nereden nereye geldiğimizi çok iyi görmeli, değerlendirmeliyiz'' diye konuştu.

         Bütün amaçlarının Elazığ'ın ve tüm şehirlerin turizmden hizmet sektörüne, ticaretten sanayiye kadar hak ettiğini her alanda hak ettiğini almasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Harbutu ile Hazar ile Keban ile Elazığ'ın güzellikleri bu şehri ve çevresini abat edecek nitelikte. Elazığ'a gelen tarihle karşılaşır, doya doya tarihi yaşar, Elazığ'a gelen tabiatın en ihtişamlı manzarasıyla karşılaşır, kadim kültürümüzün en önemli kaynaklarıyla karşılaşır doya doya onları teneffüs eder, Elazığ'a gelen insanların en hasıyla, en merdiyle, en gönlü zenginiyle karşılaşır doya doya onlarla kucaklaşır'' dedi.

''Bölge insanı huzursuz, mutsuz olsun diye uğraşıyor''-

        

         Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yıllarca terör olayları sebebiyle hak ettiği gelişimi sağlayamadığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

         ''Gakgoşların bu konudaki hassasiyetlerini çok iyi bilirim. Siz herkese 'gakgoş', 'gakgom' demezsiniz, gakgoşların bu konudaki hassasiyet gele gide çok iyi öğrendik. Elazığ huzur şehri, barış şehri. Terör örgütü bölgeye hizmet gelmesin, şehirler kalkınmasın diye uğraşıyor ama nafile biz daha büyük aşkla, sevdayla milletimize hizmet etmenin, terörün istismar kanallarını kurutmanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah gakgoşlarla bu mücadelenin taçlandırıldığı yer Elazığ olacak.

         Bölücü terör örgütü Diyarbakır'da, Tunceli'de, Bingöl'de, Şırnak'ta olay çıkarıp, uluslararası yatırımcıyı kaçırmaya sürekli gayret ediyor. Bölge insanı huzursuz, mutsuz olsun diye uğraşıyor. Onlar insanımıza yaşamı zehir etmek için uğraşıyor. Biz ise insanımıza mutlu, mesut bir yaşam için uğraşıyoruz. Elazığ'da yatırım için gereken her şeyi hazırladık, hazırlıyoruz. Elazığ'ın çalışkan, üretken insanlarının potansiyellerini tam olarak kullanamadığını görüyoruz. Bizler el birliğiyle imkanlarımızı geliştirmek, gönül gönüle her türlü soruna ortak çözüm bulmak zorundayız. Devletiyle, özel sektörüyle, vakıflarıyla, meslek örgütleriyle aynı hedefe kilitlenmek, aynı istikamete doğru uğraş vermek zorundayız. Bölgesel güç haline gelen Türkiye'nin önündeki engelleri birlik ve beraberlik ruhuyla aşacağız. Terör başta olmak üzere kronik sorunları ancak kardeşlik ruhuyla, dayanışma halinde aşacağız. Bize husumet besleyen her çevrenin dilediği gibi kullandığı bu kuklayı, maşayı, Allah'ın izniyle bertaraf etmek için çok boyutlu ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Sizler iyi bilirsiniz, şu Harput'un başına yağan çığ mı, kar mıdır? Bize Kayabaşı'ndan el sallayan yar mıdır? Hey... Yardır o, yardır. Omuzunda şalı da var, üstünde ay yıldızı, beyazı alı da var.''

         Başbakan Erdoğan, tesislerin toplu açılışını beraberindeki bakanlarla birlikte yaptı.

        

         -Tören alanında kimyasal madde kontrolü-

        

         Başbakan Erdoğan, Elazığ'a gelmeden önce törenin yapılacağı alanda sivil savunma ekiplerince hava ölçümleri yapılarak, insan sağlığına zararlı kimyasal olup olmadığı kontrolü yapıldı.

         Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.

         Bu arada, şiddetli rüzgar nedeniyle Erdoğan'ın konuşma yapacağı platformun arkasında yer alan, açılışın ilanı bulunan branda yırtılarak sahneye düştü ve promter cihazlarının devrilmesine neden oldu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Terör örgütünün topu bir tek şehidimizin tırnağı etmez. Ama şunu da cümle alem bilsin ki millet olarak bu mücadelenin bedelini ödemekten bugüne kadar çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyiz. Kimse bugün arkasına aldığı, destek bulduğu mihraklara güvenip bu millete efelik taslamaya kalkmasın. Şimdi de ne o maşalara ne de o maşaları kullananlara bu milletin asla boyun eğmeyeceğini bu kararlı duruşuyla bu aziz millet açıkça göstermiştir'' dedi.

         Başbakan Erdoğan, Elazığ Havalimanı yeni terminal binası ve şehirde yapımı tamamlanan diğer tesislerin toplu açılışında konuştu.

         ''Elazığ'ın mayası sağlamdır, Türkiye'nin mayası sağlamdır. Bizim mayamız sevgiyle, kardeşlikle çalınmıştır. Bizim hamurumuz vatan sevgisiyle, bayrak sevgisiyle yoğrulmuştur'' diyen Erdoğan, terörle mücadelede şehit verilen bir tek canın dünyalara değişilmeyeceğini vurguladı.

         Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

         ''Terör örgütünün topu bir tek şehidimizin tırnağı etmez. Şunu da cümle alem bilsinn ki millet olarak bu mücadelenin bedelini ödemekten bugüne kadar çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyiz. Kimse bugün arkasına aldığı, destek bulduğu mihraklara güvenip bu millete efelik taslamaya kalkmasın. Şimdi de ne o maşalara ne o maşaları kullananlara asla bu milletin boyun eğmeyeceğini bugüne kadarki kararlı duruşuyla bu aziz millet açıkça göstermiştir.''

Terör örgütünün son dönemdeki stratejilerinin hepsinin boşa çıkarıldığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

         ''Ne halkımız bu örgütün provakasyonlarına gelmiştir ne de kırsalda bir karış toprak üzerinde hakimiyet kurabilmişlerdir. Bunlar dezenformasyondur, beyhude bir uğraştır, boş bir çabadır. Terörün, şiddetin, silahın devri kapanmıştır. Bu yollarla netice alınamadığı bugüne kadar görülmüştür, bundan sonra da görülecektir. Türkiye, demokrasi ve özgürlükler konusunda 10 yıl öncesinin, 30 yıl, 50 yıl öncesinin karanlık dönemlerini geride bırakmıştır. Onlarca yıldır şikayet edilen konular geride bırakıldı, sorunlar birbir çözüm yoluna konuldu.

         Bunların amacı benim Kürt kardeşimin hakkını, hukukunu savunmak değildir. Böyle olsaydı içinde yavrularımız varken okuları ateşe vermezlerdi. Çoluk çocuğun olduğu caddelerde bomba patlatmazlardı. Bunların vadettiği ölümdür, kandır, bunalımdır, çiledir.''

        

         -''İşte devlet millet kaynaşması bu''-

        

         Iğdır'da terör örgütünce kaçırılan öğretmenlerin yöre halkı tarafından kurtarıldığını anımsatan Erdoğan, ''Kongrede de söylediğim gibi Kürt kardeşlerimin, halkımızın bizim yanımızda olması çağrısını yaptım. Ve 6 öğretmenimiz kaçırılırken karşılarına dikildi halkımız ve öğretmenlerimizi bunların elinden aldı. İşte devlet millet kaynaşması bu'' diye konuştu.

         ''Terör örgütünün eylemlerine doğrudan veya dolaylı destek veren ülkeler de bu silahın bir gün kendilerine döneceğini unutmamalıdır'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

         ''Terör örgütünü şımartan gafiller bizden bu gayrimeşruluğa müsamaha göstermemizi beklemesinler. Gitsinler herhangi bir Avrupa ülkesinde o ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik aykırı bir çıkış yapsınlar, bir eylem ortaya koysunlar da göreyim. İşte o zaman kendilerini nasıl hemen ya cezaevinde ya sınır dışında buluyorlar hep birlikte görürüz. Ama konu Türkiye olunca içeride de dışarıda da herkes sınırsız demokrasi, sınırsız özgürlük aşkına tutuluyor. Yok öyle yağma değerli kardeşlerim. İleri demokrasiye 'evet' ama sınırsız demokrasiye 'hayır'. Özgürlük sınırsız değildir. Özgürlük bir başkasının özgürlük sınırına kadardır. Bir başkasının sınırlı alanına tecavüz ettiğiniz zaman mütecaviz durumuna düşersiniz. Bu aynen bir başkasının arazisine girmek gibidir. Onu nasıl yapamıyorsanız özgürlük alanına da müdahale edemezsiniz. Türkiye'nin toprak bütünlüğü, milli birliği hiçbir ülkeninkinden daha değersiz değildir. Benim vatandaşımın kanı hiçbir ülkenin insanından daha değersiz değildir. Tam tersine bizim tarihimizde, bizim kültürümüzde bu konuda çok daha büyük bir hassasiyet vardır.''

         Bütün insanları eşrefi mahlukat, yaradılmışların en şereflisi olarak kabul eden bir anlayışa sahip olduklarını vurgulayan Erdoğan, ''Böyle bir anlayışın ülkenin bir bölümündeki insanları ötekileştirmesi, farklı muameleye tabi tutması mümkün müdür'' dedi.

        

         -''Ankara ile Diyarbakır'ın farkı yok''-

        

         Geçmişteki ihmal ve eksiklere değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

         ''Geçmişte özellikle kamu hizmetlerinde görülmüş ihmaller, eksikler başka bir şey. Bu ihmaller belli bölgelere mahsus da değil. Kamu hizmetlerinin yetersizliği konusunda Balıkesir ile Ankara ile Diyarbakır'ın, Hakkari'nin, Mardin'in inanın bir farkı yoktur. Biz geçtiğimiz 10 yılda bu konudaki asırlık ihmalleri telafi ettik. Türkiye'nin her yerindeki insanımıza birbirine yakın, Türkiye'nin yanındaki insana aynı standartları taşıyan hizmet verilmesini sağladık.

         Demokrasi ve özgürlükler konusundaki kısıtlamalar da aynı şekilde Türkiye'nin neresinde yaşarsa yaşasın statükonun belirlediği sınırların dışında kalan herkes için geçerliydi. Aynı sıkıntıları çekiyorlardı. Biz gerek terörle mücadelede gerekse hak ve özgürlüklerin kısıtlanması konusunda geçmişte pek çok yanlış yapıldığını söyledik. Buna karşı mücadelemizi verdik ve hala veriyoruz. Hukuksuzlukları gündeme getirdik ve bunları da inşallah düzene koyuyor ve gideriyoruz. Bizim bu ülkedeki en büyük başarılarımızdan biri de hukuk devleti ilkesinin bütün kurum ve kurullarıyla işler hale gelmesini sağlamak olmuştur.Bu haber 966 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,580 µs