En Sıcak Konular

'Türkiye'yi de gemiye alın'

20 Ekim 2012 10:40 tsi
'Türkiye'yi de gemiye alın' Mossad'ın eski şefinden ilginç açıklamalar...

İsrail istihbarat servisi Mossad'ın eski şefi ve İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Efraim Halevy nükleer silaha sahip bir İran 'ın, İsrail'in varlığına yönelik bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

Washington'daki düşünce kuruluşu Wilson Center'da bir panelde konuşan Halevy, "Yarın sabah İranlılar nükleer silaha sahip olduklarını açıklasalar, bunun İsrail'in sonu için bir geri sayım manasına geldiğini kabul etmiyorum" dedi.

Halevy, nükleer bir İran'ın İsrail'in varlığına yönelik bir tehdit oluşturduğu görüşüne katılmamakla birlikte, İsrail'in bu ifadeleri kullanmaması gerektiğini vurguladı.

Halevy, "Biz İsrailliler veya dünya, İranlılar'a şunu söylüyor: (Nükleer) bombanız olursa İsrail'i yok etme imkanınız olacak, İsrail'i yok etme amacınıza ulaşacaksınız. Savaşan iki taraftan birinin diğerine, 'Beni öldürebileceğini biliyorsun' demek yanlış. Bir savaş, stratejik bir program hiçbir şekilde böyle yürütülmez" ifadelerini kullandı.

Bunun aksine İran'ın, nükleer programı konusunda diyaloga çekilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Halevy, "Türkiye'yi de gemiye almak için herşey yapılmalı" diye konuştu.

Halevy ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İran'ın nükleer programına ilişkin geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada bahsettiği "kırmızı çizgilerin" olumlu ifadeler olmadığını ifade etti.

Halevy, "Şahsen ben, kırmızı çizgi ifadesinin kullanımını nihai amaca yönelik yardımcı bir ifade olarak görmüyorum. Çünkü, dediğim gibi, İran'ın herkesin önünde diz çöktürmekten bir fayda sağlayacağımızı düşünmüyorum. Arzu edilen sonucu alabileceğimiz bir yol bulmamız gerekiyor" dedi.

SamanyoluhaberBu haber 1,507 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,084 µs