En Sıcak Konular

'Siber Güvenlik Kurulu'

20 Ekim 2012 10:33 tsi
'Siber Güvenlik Kurulu' Türkiye'nin siber saldırılara karşı güvenliğini sağlayacak 'Siber Güvenlik Kurulu' üst düzey isimlerden oluşturuldu.

Ulusal siber güvenlik çalışmalarının yürütülmesi, yönetilmesi ve koordinasyonuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre kurulda; Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarları, Kamu Güvenliği ve Düzeni Müsteşarı, Mit Müsteşarı, Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanı, BTK, Tübitak, MASAK, TİB Başkanları ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nın belirlediği bakanlık ve kamu kurulumlarının üst düzey yöneticileri yer alıyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nın kurula başkanlık edeceği belirtilen kararda ayrıca siber güvenlikle ilgili çalışma grupları ve geçici kurullar oluşturulabilineceği belirtildi.

Karara göre ulusal siber güvenlik bilgi ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla sağlanan her türlü hizmet işlem ve verileri, bunların sunumunda yer alan sistemleri kapsıyor. Kamu kurum ve kuruluşlar ulusal siber güvenliğin sağlanması için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan plan, program, usul, esas ve ve standartlara uyacak. Yine karara göre yapılacak çalışmalarda mümkün olan tüm alanlarda milli çözümler geliştirilecek, yazılım ve donanım alt yapılarında azami ölçüde milli kaynaklar kullanılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak çalışmalar için gerekli tüm maddi kaynak tahsisi ise öncelikli olarak yapılacak.

Dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında siber güvenlik ele alınmış toplantı sonrası yapılan açıklamada, ''Küresel düzeyde ciddi boyutlara ulaşan siber tehdit ve bu tehdidin ülkemizin güvenliğine etkileri değerlendirilmiş, bu tür tehditlerin engellenmesi ve siber güvenliğimizin sağlanmasına yönelik ulusal düzeyde koordinasyon ve uluslararası düzeyde işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapılmıştır'' ifadelerine yer verilmişti.

(CİHAN)

Bu haber 883 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,236 µs