En Sıcak Konular

Japonya ile ABD tatbikattan vazgeçti

20 Ekim 2012 08:46 tsi
Japonya ile ABD tatbikattan vazgeçti İki ülke, Japonya'nın güneyindeki Okinava'nın açıklarında yer alan Irisunajima adalarını tekrar ele geçirme senaryosu çerçevesinde tatbikat düzenlemeyi düşünüyordu.

Çin, Japonya ile gerilim yaşadığı sularda son yılların en geniş çaplı donanma tatbikatını düzenliyor. Tokyo ile Washington ise planladıkları ortak tatbikattan vazgeçti.

İki ülke, Japonya'nın güneyindeki Okinava'nın açıklarında yer alan Irisunajima adalarını tekrar ele geçirme senaryosu çerçevesinde tatbikat düzenlemeyi düşünüyordu. Ancak konuya yakın kaynaklar, bu tür bir tatbikatın Çin'den tepki çekeceğini belirtiyordu. Japon hükümeti kaynakları da tatbikattan vazgeçilmesinin "başbakanlığın görüşünü yansıttığını" belirtti. Pekin'in olası tepkisinin yanı sıra 2 ABD askerinin Japon bir kadına tecavüz ettiğine yönelik iddiaların Okinava'da Amerikan karşıtı havayı körüklemesinin de tatbikatın iptalinde önemli bir rol oynadığı belirtildi. Böyle bir tatbikatın ABD ile Japonya arasında ilk kez gerçekleştirileceği kaydedilmişti.

Tokyo ile Pekin arasında Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle sorun yaşanıyordu. Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adaların Tokyo tarafından kamulaştırılması, krizi büyütmüştü. Pekin'in tepkisini çeken bu adım sonrası ülke genelinde yaşanan protesto gösterilerinde Japon firmaları hedef olmuştu. Çin'den Japonya'ya yapılan seyahatler iptal olurken Japon otomobillerinin satışları da düştü. Bunun üzerine Çin yönetimi dün Doğu Çin Denizi'nde tatbikat düzenledi. Tatbikata 11 askeri ve sivil deniz aracı ile 8 uçağın katıldığı belirtildi. Çin, tatbikatın amacını denizcilik haklarını ve çıkarlarını korumak olarak açıkladı. Japon hükümet sözcüsü Osamu Fujimura basın toplantısı sırasında konuya ilişkin bir soru üzerine, "Tatbikata ilişkin yorum yapmıyoruz. Ancak konuyu takip ediyoruz." demekle yetindi.

Bu haber 756 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,310 µs