En Sıcak Konular

Rumlar, KKTC komisyonuna engel peşinde

13 Ekim 2012 23:02 tsi
Rum siyasi partilerinin, KKTC'deki eski malları için Taşınmaz Mal Komisyonu'na (TMK) başvurmalarını engellemek maksadıyla yaptıkları öneriler Çarşamba günü parlamentoda görüşülecek.Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin açıkladığı öneriler arasında, göçmenlerin refahını artırmayı hedefleyen düzenlemelerin yanı sıra TMK'yı 'etkin olmayan iç yargı' olarak ifşa etmeyi hedefleyen tedbirler de bulunuyor. Önerilerde, KKTC'deki gayrı menkullerin satışının yasaklanması ve komisyona başvuranlara ceza ve asli sorumluluk yüklenmesini öngören maddeler de bulunuyor.

Rum Simerini gazetesi, TMK'nın Larnaka'da açtığı iddia edilen ofisin, bu yönde Rum basınında çıkan haberler üzerine kapatıldığı iddia edildi. Gazeteye göre, TMK'nın Rum tarafında ofis kurduğu iddiasını ortaya atan Rum Meclisi Göçmenler Komitesi üyesi ve sözde Girne Milletvekili Sofoklis Fittis, Rum basınında gürültü koparılmasından sonra ofisin kapandığını savundu. Fittis "Türk arabaları bölgeden kayboldu. O ev-ofise giden bütün meraklılar da oraya gitmeyi durdurdu. Temelli gitmiş görünüyorlar." dedi.

Rum Meclisi "Göçmenler Komitesi" Başkanı Skevi Kukuma, genel kurul toplantısında bütün partiler tarafından sunulan önerilerin incelenmesinin tamamlandığını, Rumların TMK'ya başvurularını durduracak tedbirlerin, 17 Ekim itibarıyla görüşüleceğini söyledi. Komitelerin bu konuyu geciktirdiğini de söyleyen Kukuma "En azından şimdi, herkesin işbirliğiyle, işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum mallarının haraç-mezat satılmasına son verilebilir." ifadesini kullandı.Bu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,782 µs