En Sıcak Konular

'Sınır ihlalleri olursa tereddüt etmeyiz'

13 Ekim 2012 18:44 tsi
'Sınır ihlalleri olursa tereddüt etmeyiz' Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Sınır ihlalleri olur ve Türkiye'nin ulusal güvenliği tehlikeye düştüğünü hissedersek hiç tereddüt etmeden mukabelede bulunuruz." dedi.         Alman mevkidaşı Guidao Westerwelle ile görüşmesinin ardından soruları cevaplayan Davutoğlu, "Akçakale olayında sınırlarımız ihlal edilmiş, 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Türkiye'nin hem nefsi müdafaa hem de caydırıcılık açısından mukabele etmesi kaçınılmazdı. Bu mukabelede bulunduk." hatırlatmasını yaptı.

Bakan Davutoğlu, TBMM'nin tezkereyle hükümete yetki verdiğine dikkat çekerek, "Her türlü güvenlik tedbirini alıyoruz. Tabii Suriye'nin benzer bir ihlali yapmamasını istiyoruz, ümit ediyoruz. Yapması halinde Türkiye kendi ulusal güvenliği için her türlü tedbiri alır." diye konuştu.

Türkiye'nin NATO'daki müttefiklerinden ne beklediğinin sorulması üzerine Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye-Suriye sınırının NATO sınırı olduğu vurgulanmış ve NATO'nun güvenliğinin bölünmezliği ilkesi etrafında da dayanışma ifade edilmiştir. Bu, çok açık bir mesajdır, çok açık bir destektir. Biz bu çerçevede Almanya'ya da tekrar teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu dayanışmanın sürmesi en önemli beklentimizdir. Güvenlik söz konusu olduğunda Türkiye sınırı da Norveç sınırı da aynı anlam taşır. Bu dayanışmanın süreceğine inanıyoruz."

Bu haber 626 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,730 µs