En Sıcak Konular

Babacan, siyaseti bırakacağını açıkladı

13 Ekim 2012 15:17 tsi
Babacan, siyaseti bırakacağını açıkladı 
Ak Parti'nin üç dönem kuralından etkilenen isimlerden biri olan Babacan, belediye başkanı olacağı iddialarını yalanlayarak özel sektöre döneceğini söyledi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak için geldiği Tokyo'da, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Babacan, Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısına ilişkin soru üzerine, tasarının alt komisyon çalışmalarının tamamlandığını belirterek, ''Önümüzdeki hafta ayın 17'sinde bu tasarı üst komisyonda (TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu) görüşülecek'' dedi.

Türkiye'ye döndükten sonra ilgili kişilerle tekrar toplanıp bu konuyu görüşeceklerini kaydeden Babacan, ''Nihayetinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda belirli bir çerçeveye kavuştururuz. Ama bugün için çalışmaların son şeklini verdiğimizi söylemek doğru değil'' dedi.

ORTA VADELİ PROGRAM

Babacan, Orta Vadeli Program'daki (OVP) 2013'e ilişkin yüzde 5.3'lük enflasyon hedefi konusunda ''Biz bunun bugün için ulaşılabilir bir rakam olduğunu düşünüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

YENİ VERGİLER VAR MI?

2013 yılında yeni vergiler getirilip getirilmeyeceğine ilişkin soru üzerine Babacan, "İthalat nedeniyle bu yılı yine yüzde 7 civarında cari açıkla bitireceğiz. Böylesine dışa bağımlı olduğumuz ürünlerde politikamızı ona göre uyarlamak gerekiyor'' dedi.

İMKB'NİN SÖZLEŞMESİ

İMKB'nin özelleştirilmesiyle ilgili sürecin ne zaman biteceğine de değinen Babacan, SPK yasasının içerisinde İMKB'nin de bir anonim şirket haline gelmesiyle ilgili maddeleri koymak istediklerini, İMKB'nin anonim şirket olmasının ardından bir hisse yapısına kavuştuktan sonra halka arzın söz konusu olacağını söyledi.

Kendi işime döneceğim

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı sorusuna ise Babacan, ''Siyasetle ilgili uzun vadeli programlarım yok. Bu dönemden sonra kendi işime döneceğim" cevabını verdi.Bu haber 1,198 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,769 µs